A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csirkehús. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csirkehús. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. július 3., kedd

Mindent bele hús és zöldségtál

Nagyon szeretem a diszkoszban, parázson sült ételeket. A zárt edényben remekül összeérnek az ízek. Valami hasonlóra vágytam, de kicsit könnyebb formában és tüzet sem volt lehetőségem rakni. Maradt az egyszerűbb, konyhában is megvalósítható forma: sütőben sütünk, és nem diszkoszt használunk, hanem kerámiaedényt. Van egy remek tálunk (kerek formájú, nagy tál - belül mázas, kívül sima cserép) még Csótár Rezső bácsitól, gondoltam azt használjuk. Az ilyen ételekben az a jó, hogy tulajdonképpen bármit beletehetünk, nincs megszabott összetétel. Ki mit szeret, azt használja. Nálam ez most a következőképpen nézett ki:



Hozzávalók (5 fő/2 nap):


  • 5 db csirke felső comb
  • 1 csirkemell kicsontozva
  • 4 db cm-es szelet mangalica zsírszalonna csíkokra vágva
  • egy darab füstöltcomb
  • 3 fej hagyma karikára vágva
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1 szál újhagyma darabolva
  • 1 padlizsán karikázva
  • 1 cukkini karikázva
  • 1 répa darabolva
  • 8 fej csiperkegomba darabolva
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 1,5 dl víz
  • kakukkfű
  • bazsalikom
  • borókabogyó
  • só, bors


Elkészítés:

Rétegezve pakoljuk bele a hozzávalókat. Alulra kerül a szalonna fele, rá a hagymák és a sonka fele. Ezután következnek a húsok, majd a zöldségek. Minden réteget megszórunk sóval, borssal, ráteszünk egy kevés kakukkfüvet, bazsalikomot.. Legfelülre ismét szalonna és sonka kerül. Itt szórjuk bele a borókabogyót is. Az egészet leöntjük a bor és víz keverékével. 190 fokos sütőben 1,5-2 órát sütjük (míg a hús megpuhul). Párolt rizzsel tálaljuk.






2012. június 10., vasárnap

Mapo Tofu

A Mapo Tofu egy kedvelt szecsuáni étel, minden kínai tud ilyet főzni ( :-) ) és ennek megfelelően nem találni két egyforma receptet hozzá. Amiben megegyezik szinte az összes az nagyjából az, hogy tofu van benne, kockákra vágva, valamint fokhagyma és hogy a chilipaprikának köszönhetően ez egy csípős étel. A többi már változó. A legtöbb receptben szerepel még darált hús (többnyire sertés). A legegyszerűbbek nagyjából úgy szólnak, hogy a húst olajon sütöm míg kifehéredik, beleteszem a fokhagymát, rá a tofut, a mapo tofu fűszerkeveréket és vizet. Persze így elég könnyű. De ha nincs ilyen keverékünk, akkor már nehezebb a dolog. :-) 
Végignéztem sok videót a készítésről, kipróbáltam sok receptet és végül a következő összeállítás (vegyítve a sok ötletet) adta vissza legjobban azt, amire én emlékszem az éttermi tapasztalataimból:

Összetevők:


  • 40 dkg darált hús (csirke, disznó)
  • 30 dkg natúr tofu (1x1-es kockákra vágva)
  • 1 ek. szezám olaj
  • 1 ek chili-fokhagyma szósz
  • 1 ek édes chili szósz
  • 1 ek. vörös miso
  • 1 ek. apróra csíkokra vágott gyömbér
  • 1/2 ek. szója szósz
  • olaj, só, cukor




Elkészítés:

Olajon, folyamatosan keverve süssük a húst addig, míg kifehéredik és morzsalékos lesz (azaz nem áll egybe). Beletesszük a gyömbért, szezám olajat és a szójaszószt. Sütjük még 1 percig majd mehet bele a miso paszta. Mikor ez már teljesen elkeveredett, következik a kétféle chili szósz. Egyenletesen elkeverjük, felöntjük vízzel (kb. 1 liter) és beletesszük a tofut is. Elforraljuk a víz java részét, beállítjuk az ízeket (só, cukor ízlés/igény szerint) és a végén ha akarjuk, besűrítjük étkezési kukorica (vagy bármilyen más) keményítővel. Főtt rizzsel tálaljuk.


Tippek, tanácsok:
  • Ha rögtön esszük,. akkor érdemes lehet sűrűbbre főzni, hogy ne legyen túl híg a rizsre. Ha tárolni fogjuk másnapig, hagyjunk több levet, mert a tofu felszívja. A sűrítés jót tesz a kinézetének és egyszerűbbé teszi az evést, hiszen ha víz állagú a lé, nem marad rajta a rizsen, nehéz pálcikával/villával felszedni.
  • A miso paszta helyettesíthető bármilyen bab-pasztával. Létezik bab-fokhagyma paszta is én főképp azért használok miso-t, mert az volt itthon és a lényege ugyanaz (szójabab-paszta, szója-szósz) :-)
  • A chili szószok sem csak ebben a formában használhatók (nálam ezek vannak általában itthon - Ázsia boltban mindig kaphatóak), lényeg hogy legyen benne fokhagyma (ha nem szószban tesszük bele akkor a gyömbérrel együtt kerüljön rá) és chili olaj, vagy chili-paprika.
  • A szezám olaj igen fontos összetevő, ez ad neki egy kis pikáns ízt.
  • Díszítésnek, színesítésnek használjunk újhagyma-zöldet.

2012. június 9., szombat

Töltött cukkini paradicsomszósszal

Ismét egy étel, melyben számomra is ehető a cukkini. :-) A feleségem találta egy újságban és úgy gondolta, próbáljuk ki. A mélyhűtőben úgyis van egy rakás cukkini (pár éve nagyon bő volt a termés :-) ), fel is tudjuk használni. Utólag tekintve a korábbi fagyasztott állapot nem tesz jót az étel kinézetének, de az ízét nem rontja. Az ételben a fahéj és a csípős íz dominál. Íme a recept:



Hozzávalók (4 személyre)

  • 4 nagy cukkini hosszában félbevágva
  • olivaolaj
  • kis marék korianderlevél


töltelékhez:

  • 500 g darált csirkehús
  • 2 ek. őrölt kömény
  • 2 ek. koriander
  • 2 ek. fahéj
  • 1 ek. bors 


a paradicsonszószhoz:

  • 1 ek. olívaolaj
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 1 ek. bors (elég lehet kevesebb is, így jó csípős lesz)
  • 1 ek. fahéj
  • 1 ek. őrölt kömény
  • 1 ek. koriander
  • 800 g paradicsom lehéjazva és feldarabolva (lehet konzerv  is)
  • 2 ek. cukor


Elkészítés:

A mártáshoz olajon 2-3 perc alatt megpirítjuk a zúzott fokhagymát, majd belekerül a többi fűszer és 1 percig pirítjuk. Ekkor következik a paradicsom és a cukor, 2 dl víz társaságában. Lassú tűzön 20 percig főzzük, hogy besűrűsödjön. Sózzuk.

A cukkinik belsejét kikanalazzuk, megkenjük őket olajjal és 15 percig sütjük, hogy kissé megpuhuljanak.

A töltelékhez összekeverjük a húst a fűszerekkel és sóval. Amikor a cukkinik megsültek, megtöltjük őket a keverékkel, meglocsoljuk a mártással és 220 fokon 10-15 percig sütjük. Tálaláshoz megszórjuk az aprított korianderrel.