A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fokhagyma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fokhagyma. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. szeptember 16., vasárnap

Ázsiai húsos táska

Nem tudom mások hogy vannak ezzel, de nálunk igen gyakori kérdés, hogy mit főzzünk hétvégén ebédre? Elismerem, ez főleg miattam olyan nagy kérdés, mivel nem rajongok a megszokott ételekért. Gyerekkoromban jól megvoltam a hagyományos vasárnap húsleves-rizs/krumpli-rántott hús kombóval, hétköznapokon meg a különböző főzelékekkel esetleg pörköltekkel, de ezt már középiskolában kezdtem kinőni. Mára pedig teljesen elhatalmasodott rajtam az igény, hogy ha lehet minél ritkábban ismétlődjön ugyanaz az étel az étlapunkon. Persze ezt nem olyan egyszerű megoldani, de azért ha lehet igyekszem valami újat kitalálni. Most szombaton ismét valami ázsiai ételre vágytam és darált hús volt itthon, mint lehetséges alapanyag. Kis gondolkodás után a húsos táska mellett döntöttem, bár mint kiderült nincs itthon az a chiliszósz, amit szívesen ennék hozzá. Így öntetként kókusztejes zöldséget készítettünk, sok mártással. Mivel nem volt itthon wonton-tészta a táskához, azt is el kellett készíteni.

Hozzávalók a tésztához:

  • 25 dkg liszt (fehérliszt, vegyesen fehér és rizsliszt, rizsliszt, ami épp van)
  • 1,2 dl langyosvíz

Tészta elkészítése:

Összekeverjük a lisztet, sót és a vizet. A víz mennyiség a liszttől is függ. A lényeg, hogy egy jó kemény, de nyújtható tésztát kapjunk. Ha begyúrtuk, akkor vékonyra nyújtjuk és körülbelül 9 cm átmérőjű köröket vágunk ki belőle. Tölteléket teszünk a közepébe, a kerületét megnedvesítjük, összecsippentjük az egyik részét, majd harmonikaszerűen felhajtogatjuk a széleit. A végére egy kis batyunk lesz, melyen szépen látszik a hajtogatás vonala.


Hozzávalók a töltelékhez:

  • 0,5 kg darált hús (marha, sertés, vegyes)
  • 2 gerezd fokhagyma reszelve
  • 4 cm-es gyömbér reszelve
  • fél fej nagyobb hagyma aprítva
  • 1 kk. szójaszósz
  • 2 kk. szezámolaj
  • 2 kk. osztrigaszósz
  • 1 kk. halszósz
  • 1 kk. cukor

A táska elkészítése:

A töltelék összetevőit összekeverjük. A szószok mennyisége nyugodtan variálható ízlés szerint. Igazából kimaradhat a hal és osztrigaszósz, és belekerülhet aprított kínai kel is, így kissé kínaiasabb lesz az eredmény. Szóval amikor elkészült a töltelék, megtöltjük a tésztákat. Kevés olajon 1 percig pirítjuk az alját minden tésztának, majd következik a párolás. Az egyik lehetőség, ha párolóedényben tesszük fel párolódni. Ez egyszerűbb, de kissé tovább tart (30-40 perc). Ha a hús leve kibuggyan a tészta apróbb nyílásain, és már nem porlik a batyu tetején a vastag tészta, akkor jó. A másik a Chili&vanília által javasolt módszer, pirítás után felöntjük a serpenyőt kb. fél centi vastagon vízzel és fedő alatt 8-10 perc alatt készre pároljuk. Vigyázzunk le ne égjen és ne szakadjon szét. Amikor elkészült, fokhagymás-citromos szójaszósszal, chiliszósszal tálaljuk.



2012. augusztus 13., hétfő

Rántott hal zöldséges-füstölt sajtos krumplipürével

A krumplipüré jó étel, de nem sok íze van. Persze lehet ezen is segíteni. Ennek sok módja van. Íme egy lehetőség. Hozzá rántott halat készítettem, igaz, egyszerű módon, mirelitből ( :-) )



Hozzávalók:


  • fél cukkini
  • 5 szem nagyobb gomba
  • só, bors
  • megmaradt krumplipüré
  • 50 g füstölt sajtkrém
  • 2 gerezd fokhagyma


Elkészítés:

A cukkinit kockázzuk (kb. 1x1 cm-re), a gombákat felezzük majd kb fél centiméter vastagságú szeletekre vágjuk. Kevés olajon elkezdjük pirítani a cukkinit. Figyelünk rá, hogy kicsit megpiruljon (ez ad neki jó ízt). Sütés közben sózzuk, borsozzuk. Mikor félig elkészült, hozzáadjuk a gombát. A végén belekeverjük a szeletelt fokhagymát. Hozzáadjuk a krumplipürét és a sajtkrémet. Addig keverjük, míg krémes állagú lesz. Kész, lehet tálalni.

2012. augusztus 7., kedd

Hagymás harcsa

Gyors és könnyű vacsora harcsából. Az elkészítés is nagyon egyszerű. 2-3 fej hagymát szálasra felszeletelünk. 3 gerezd fokhagymát is szeletelünk hozzá. A harcsafilét kockákra vágjuk.Egy kevés olajat öntünk egy serpenyőbe, rátesszük a hagymát és 1-2 percig pirítjuk. Beletesszük a harcsát, sózzuk, borsozzuk. Szórunk bele egy marék lecsöpögtetett kapribogyót és egy adag felkockázott paprikát. Sütjük, amíg a hal elkészül (4-5 perc). Mikor már majdnem kész, beletesszük a fokhagymát is. Citrommal, vagy a kapribogyó levével enyhén savanyítjuk. Tálalhatjuk rizzsel (de akkor inkább ebédnek kínáljuk), vagy sajtos tortillával.


Halleves másképp

A mélyhűtő takarítása mindig nagyon hasznos. Az ember megtalál egy csomó mindent, amit valamikor nagy lelkesen megvásárolt, majd bent felejtette a mélyhűtőben. Így jártam én is. Találtam egy adag hal alaplének valót és egy adag afrikai harcsát. A harcsa egy részéből hagymás harcsa készült, a másik részét a leveshez használtam fel.
A szokásos paprikás halászléhez valahogy nem volt hangulatom, így más elkészítési módot kerestem. Lássuk, hogyan készült:



Hozzávalók:

  • egy vagy több pontyfej, farok, és uszonyok
  • egy kisebb zeller
  • 2 szál thai citromnád
  • egy darab (5-6 cm) gyömbér
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1-2 fej paprika
  • 2 ek. szezám-olaj
  • 1 adag afrikai harcsa kockákra vágva
  • egy adag üvegtészta
  • halszósz
  • osztrigaszósz
  • citrom


Elkészítés:

Az alaplének való haldarabokat, a zellert és a citromnádat egy edénybe tesszük, felöntjük 2 liter vízzel, majd 2 órán keresztül főzzük. Ne legyen túl nagy a hőmérséklet, elég ha éppen fodrozódik a víz teteje. Miután elkészült leszűrjük. A "sűrűjét" odaadjuk a macskának :-), a levet pedig félretesszük.
A gyömbért és a fokhagymát megpucoljuk, majd lereszeljük A szezám-olajat egy edénybe tesszük (wok a legjobb :-) ), felforrósítjuk. Beleszórjuk a reszelt gyömbért és fokhagymát és kb. 3 percig pirítjuk. Ezután ráöntjük az alaplevet. Sózzuk. Öntünk bele egy kevés halszószt és a osztriga-szószt. Felforraljuk a levest, beletesszük a harcsadarabokat és az üvegtésztát. 5-6 percig még forraljuk (míg megfő a tészta és a hal), a végén beletesszük a felaprított paprikát is. Kész, lehet tálalni. Ha nem túloztuk el a tészta mennyiségét (mint én), akkor jobban hasonlít a leveshez. Aki csípősen szereti, főzzön bele chili-paprikát vagy tálaláskor tegyen bele Erős Pistát, az illik a legjobban hozzá.

2012. július 17., kedd

Parajos-zöldséges lasagne

A "hagyományos" lasagne nekem valahogy nem jön annyira be. Túl sok benne a paradicsompüré. Őszintén szólva a zöldséges formáció sem jutott volna korábban eszembe, de egyszer egy rendezvényen találkoztam egy hasonlóval. És persze nagyon bejött. Nem figyeltem meg a tartalmát, csak annyi maradt meg, hogy sajtos, krémes töltelékben volt sok zöldség. Nos, ez alapján próbáltam alkotni valamit a múlt héten. Tésztának nem igazi lasagne tésztát használtam, hanem lebbencs tésztát. Ez majdnem ugyanolyan jó, csak éppen nem lehet kiteríteni laposan a tepsibe, mert szárításnál nem figyeltek a sík megtartására. Sebaj, kicsit tördelve is remekül működik, ugyanis a krém összefogja a végén. :-) Mivel nem akartam egy óriási tepsivel csinálni (ki eszik meg annyit?), és azt sem akartam, hogy lapos legyen, így maradt a jénai tál. A kerek forma itt újabb kihívást jelent a tésztával való befedés esetén, de mivel úgyis tördeltem, sikerült áthidalni ezt a problémát is. És akkor lássuk a receptet.

Hozzávalók:


  • lebbencstészta (amennyit felhasználunk - fél kilóból nekem megmaradt legalább 35 dkg)
  • 1 l tej
  • 4-5 kanál liszt
  • paraj aprítva (vagy mirelit parajkrém) - ízlés szerint
  • egy rúd krémsajt - ha füstölt az a jobb
  • 1 répa karikázva
  • 1 kisebb cukkini karikázva
  • 1 kisebb padlizsán karikázva
  • 2 gerezd fokhagyma
  • bors
  • szerecsendió
  • tejföl
  • reszelt sajt


Elkészítés:

A tejből és lisztből elkészítjük a besamelt. Vigyázzunk, ne legyen túl lágy (ekkor kifolyik a tésztából), de túl kemény sem (ha túl kemény, nem lehet kenni). Mikor már majdnem kész, beletesszük a parajt és a fokhagymát, majd a legvégén a krémsajtot. Addig keverjük, főzzük míg a sajt felolvad és eloszlik a krémben.  Reszelünk bele borsot és szerecsendiót is.
A tál alját kirakjuk tésztával. Erre jön vékony rétegben besamel, ráfektetjük a zöldség egy részét, sózzuk, borsozzuk, majd újabb adat besamel. Befedjük egy réteg tésztával, majd kezdjük elölről a besamellel. Addig csináljuk, míg elfogy a krém. Legfelülre tésztaborítás kerül. Megkenjük vastagon tejföllel, megszórjuk reszelt sajttal, lefedjük és 190 fokon 30 perc alatt készre sütjük. Ekkor levesszük a fedőt és megpirítjuk a tetején a sajtot.


Zöldséget mindenki kedve szerint tehet bele. Az is szabadon eldönthető, hogy milyen vastag legyen a zöldségréteg, de vigyázzunk, ha túl vastag és nem folyik be közé a besamel, szét fog esni a végeredmény!



2012. július 3., kedd

Mindent bele hús és zöldségtál

Nagyon szeretem a diszkoszban, parázson sült ételeket. A zárt edényben remekül összeérnek az ízek. Valami hasonlóra vágytam, de kicsit könnyebb formában és tüzet sem volt lehetőségem rakni. Maradt az egyszerűbb, konyhában is megvalósítható forma: sütőben sütünk, és nem diszkoszt használunk, hanem kerámiaedényt. Van egy remek tálunk (kerek formájú, nagy tál - belül mázas, kívül sima cserép) még Csótár Rezső bácsitól, gondoltam azt használjuk. Az ilyen ételekben az a jó, hogy tulajdonképpen bármit beletehetünk, nincs megszabott összetétel. Ki mit szeret, azt használja. Nálam ez most a következőképpen nézett ki:



Hozzávalók (5 fő/2 nap):


  • 5 db csirke felső comb
  • 1 csirkemell kicsontozva
  • 4 db cm-es szelet mangalica zsírszalonna csíkokra vágva
  • egy darab füstöltcomb
  • 3 fej hagyma karikára vágva
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1 szál újhagyma darabolva
  • 1 padlizsán karikázva
  • 1 cukkini karikázva
  • 1 répa darabolva
  • 8 fej csiperkegomba darabolva
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 1,5 dl víz
  • kakukkfű
  • bazsalikom
  • borókabogyó
  • só, bors


Elkészítés:

Rétegezve pakoljuk bele a hozzávalókat. Alulra kerül a szalonna fele, rá a hagymák és a sonka fele. Ezután következnek a húsok, majd a zöldségek. Minden réteget megszórunk sóval, borssal, ráteszünk egy kevés kakukkfüvet, bazsalikomot.. Legfelülre ismét szalonna és sonka kerül. Itt szórjuk bele a borókabogyót is. Az egészet leöntjük a bor és víz keverékével. 190 fokos sütőben 1,5-2 órát sütjük (míg a hús megpuhul). Párolt rizzsel tálaljuk.






2012. július 2., hétfő

Tejben párolt sertéstarja

Olyan ebédre volt szükség, mely gyorsan elkészül, lehetőleg európai ízekkel bír és hús is van benne. Rövid keresgélés után találtam egy ötletet, mely megindította a fantáziámat. Íme az eredmény:


Hozzávalók:


  • egy nagy darab sertéstarja szeletekre vágva
  • 2-3 dl tej
  • kakukkfű ízlés szerint
  • bazsalikom ízlés szerint
  • 2 gerezd fokhagyma aprítva
  • petrezselyem
  • só, bors


Elkészítés:

A húsokat kiverjük nem túl vékonyra és mindkét oldalukat sózzuk, borsozzuk. Olajat hevítünk, és mindegyik húsnak megpirítjuk mindkét oldalát. Az összes húst betesszük az edénybe, felöntjük tejjel és beletesszük a fűszereket. Körülbelül 30 percen keresztül, fedővel lefedve pároljuk. Ezalatt a hús megpuhul. Levesszük a tetőt és besűrítjük a szaftot a hús alatt. Főtt rizs mellé, petrezselyemmel megszórva tálaljuk. A szaftból öntsünk a rizs tetejére is!

2012. május 10., csütörtök

"Édes hús"

A következő receptre már nem tudom hol akadtam rá (talán valamelyik főzőkurzuson vagy valahol a neten), de igazából nem is lényeges. Az eredetivel biztos nem egyezik teljesen, de az íze pont megfelelő.
Az édes hús elnevezés a legkisebb gyermekemtől származik. Ez talán az egyetlen forma, amelyben megeszi a mézet. Persze ha ezt elolvassa és megtudja hogy mézzel készül, lehet hogy többet nem eszik ilyet :-)
Az elkészítés gyors és egyszerű, az eredmény mégis nagyszerű.

Hozzávalók

  • 1,5 kg csirkeszárny
  • 1 narancs leve
  • 0,5 citrom leve
  • 2 gerezd fokhagyma apróra vágva vagy préselve
  • 3-4 ek méz
  • 3-4 ek szójaszósz


A mennyiségeket ízlés szerint, kóstolás alapján lehet módosítani.

Az elkészítési mód is szabadon választott. Eredetileg olajon pirítjuk a fokhagymát, majd beletesszük a húst és kicsit tovább sütjük. Ezután ráöntjük a fenti folyadékok keverékét és készre sütjük. Többször is próbálkoztam ezzel a módszerrel, de mindig az volt a meglátásom, hogy a hús nem veszi át eléggé az ízeket. Így a következő formára módosítottam: 

  • A szárnyakat az ízületeknél 3 részre vágom - így jobban kitöltik a teret, jobban érintkeznek a wokkal
  • Előző nap (de legalább pár órával sütés előtt) bepácolom a húst a fenti összetevők keverékébe.
  • Sütésnél a forró olajba teszek még némi apróra vágott fokhagymát és kicsit megpirítom.
  • Ezután beleteszem a húst (a levet kissé lecsöpögtetem) és átsütöm.
  • Ráöntöm  a maradék páclevet és tovább sütöm vele míg a páclé besűrűsödik.
  • Amikor a hús átsült, lé már sűrű, lehet tálalni.



A második megoldás nekem jobban bejön, ízesebb a hús, ellenben jobban rápirul a pác. De ki hogy szereti. Egyébként ha páclé marad a wok alján, pár óra múlva egy sötét színű, tömör, édeskés kocsonya lesz belőle, hála a sok bőrnek ami a szárnyon van.


2012. április 20., péntek

Fahéj, méz, mangalica-oldalas

Egy-két hete egy családi ünnepségre elővettünk a mélyhűtőből egy adag mangalica-oldalast. Úgy terveztük, hogy mézes-szójaszószos fokhagymás pácolás után tepsiben megsütve készítjük el. De sajnos az oldalas nagyon zsíros volt (mangalica :-) ), s így nem tűnt túl jó ötletnek ez az elkészítési mód. De akkor mi legyen az oldalassal? 
Gondolkodás közben eszembe jutott az egyik kedvenc éttermem (Wang mester étterme a Telepy utcában) egyik étele, ahol az egész sertéscsülköt készítik el édes-fahéjas ízesítéssel. Úgy gondoltam, ha egy csülöknél képes vagyok megenni a zsíros részt ilyen ízzel, hátha az oldalasnál is bejön. Már csak az elkészítési mód hiányzott, hiszen az étteremben nem adnak receptet az ételekhez :-( Marad hát a fantázia, meg az emlékek. Nos lássuk, hogy is készítettem el:

  1. Az oldalast felcsíkoztam a csontok mentén, majd a csontokat is feldaraboltam. (Utólag szemlélve nem volt szükséges a csontokat is elvagdalni.) 
  2. Összekevertem egy nagy adat mézet (hús mennyiségétől függően), 2 gerezd fokhagymát, 3 kanál fahéjat és kb. egy fél citrom levét.
  3. A húst besóztam.
  4. Alaposan összekevertem a húst a páccal, hogy lehetőleg minden részletét érje a keverék.
  5. Egy éjszakát állt a hűtőben
  6. Másnap reggel egy kerámia-edénybe tettem a húst, felöntöttem zsírral annyira, hogy teljesen ellepje, majd kb. 90 fokon 3 és 3/4 órát sütöttem a sütőben.
  7. Tálalás előtt lecsepegtettem a zsírt róla.


És hogy hogyan sikerült? Nekem bejött (hasonlított arra, amire emlékeztem a csülökkel kapcsolatban), édesanyám is szerette, mert így készítve a hús nagyon puha maradt és persze a zsír is ehető állagúvá vált. A többiek közül akik szeretik az "ectra" ételeket, azok ették, másoknak meg volt más kaja is :-)