A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cukkini. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cukkini. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. augusztus 13., hétfő

Rántott hal zöldséges-füstölt sajtos krumplipürével

A krumplipüré jó étel, de nem sok íze van. Persze lehet ezen is segíteni. Ennek sok módja van. Íme egy lehetőség. Hozzá rántott halat készítettem, igaz, egyszerű módon, mirelitből ( :-) )



Hozzávalók:


  • fél cukkini
  • 5 szem nagyobb gomba
  • só, bors
  • megmaradt krumplipüré
  • 50 g füstölt sajtkrém
  • 2 gerezd fokhagyma


Elkészítés:

A cukkinit kockázzuk (kb. 1x1 cm-re), a gombákat felezzük majd kb fél centiméter vastagságú szeletekre vágjuk. Kevés olajon elkezdjük pirítani a cukkinit. Figyelünk rá, hogy kicsit megpiruljon (ez ad neki jó ízt). Sütés közben sózzuk, borsozzuk. Mikor félig elkészült, hozzáadjuk a gombát. A végén belekeverjük a szeletelt fokhagymát. Hozzáadjuk a krumplipürét és a sajtkrémet. Addig keverjük, míg krémes állagú lesz. Kész, lehet tálalni.

2012. július 17., kedd

Parajos-zöldséges lasagne

A "hagyományos" lasagne nekem valahogy nem jön annyira be. Túl sok benne a paradicsompüré. Őszintén szólva a zöldséges formáció sem jutott volna korábban eszembe, de egyszer egy rendezvényen találkoztam egy hasonlóval. És persze nagyon bejött. Nem figyeltem meg a tartalmát, csak annyi maradt meg, hogy sajtos, krémes töltelékben volt sok zöldség. Nos, ez alapján próbáltam alkotni valamit a múlt héten. Tésztának nem igazi lasagne tésztát használtam, hanem lebbencs tésztát. Ez majdnem ugyanolyan jó, csak éppen nem lehet kiteríteni laposan a tepsibe, mert szárításnál nem figyeltek a sík megtartására. Sebaj, kicsit tördelve is remekül működik, ugyanis a krém összefogja a végén. :-) Mivel nem akartam egy óriási tepsivel csinálni (ki eszik meg annyit?), és azt sem akartam, hogy lapos legyen, így maradt a jénai tál. A kerek forma itt újabb kihívást jelent a tésztával való befedés esetén, de mivel úgyis tördeltem, sikerült áthidalni ezt a problémát is. És akkor lássuk a receptet.

Hozzávalók:


  • lebbencstészta (amennyit felhasználunk - fél kilóból nekem megmaradt legalább 35 dkg)
  • 1 l tej
  • 4-5 kanál liszt
  • paraj aprítva (vagy mirelit parajkrém) - ízlés szerint
  • egy rúd krémsajt - ha füstölt az a jobb
  • 1 répa karikázva
  • 1 kisebb cukkini karikázva
  • 1 kisebb padlizsán karikázva
  • 2 gerezd fokhagyma
  • bors
  • szerecsendió
  • tejföl
  • reszelt sajt


Elkészítés:

A tejből és lisztből elkészítjük a besamelt. Vigyázzunk, ne legyen túl lágy (ekkor kifolyik a tésztából), de túl kemény sem (ha túl kemény, nem lehet kenni). Mikor már majdnem kész, beletesszük a parajt és a fokhagymát, majd a legvégén a krémsajtot. Addig keverjük, főzzük míg a sajt felolvad és eloszlik a krémben.  Reszelünk bele borsot és szerecsendiót is.
A tál alját kirakjuk tésztával. Erre jön vékony rétegben besamel, ráfektetjük a zöldség egy részét, sózzuk, borsozzuk, majd újabb adat besamel. Befedjük egy réteg tésztával, majd kezdjük elölről a besamellel. Addig csináljuk, míg elfogy a krém. Legfelülre tésztaborítás kerül. Megkenjük vastagon tejföllel, megszórjuk reszelt sajttal, lefedjük és 190 fokon 30 perc alatt készre sütjük. Ekkor levesszük a fedőt és megpirítjuk a tetején a sajtot.


Zöldséget mindenki kedve szerint tehet bele. Az is szabadon eldönthető, hogy milyen vastag legyen a zöldségréteg, de vigyázzunk, ha túl vastag és nem folyik be közé a besamel, szét fog esni a végeredmény!



2012. július 3., kedd

Mindent bele hús és zöldségtál

Nagyon szeretem a diszkoszban, parázson sült ételeket. A zárt edényben remekül összeérnek az ízek. Valami hasonlóra vágytam, de kicsit könnyebb formában és tüzet sem volt lehetőségem rakni. Maradt az egyszerűbb, konyhában is megvalósítható forma: sütőben sütünk, és nem diszkoszt használunk, hanem kerámiaedényt. Van egy remek tálunk (kerek formájú, nagy tál - belül mázas, kívül sima cserép) még Csótár Rezső bácsitól, gondoltam azt használjuk. Az ilyen ételekben az a jó, hogy tulajdonképpen bármit beletehetünk, nincs megszabott összetétel. Ki mit szeret, azt használja. Nálam ez most a következőképpen nézett ki:



Hozzávalók (5 fő/2 nap):


  • 5 db csirke felső comb
  • 1 csirkemell kicsontozva
  • 4 db cm-es szelet mangalica zsírszalonna csíkokra vágva
  • egy darab füstöltcomb
  • 3 fej hagyma karikára vágva
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1 szál újhagyma darabolva
  • 1 padlizsán karikázva
  • 1 cukkini karikázva
  • 1 répa darabolva
  • 8 fej csiperkegomba darabolva
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 1,5 dl víz
  • kakukkfű
  • bazsalikom
  • borókabogyó
  • só, bors


Elkészítés:

Rétegezve pakoljuk bele a hozzávalókat. Alulra kerül a szalonna fele, rá a hagymák és a sonka fele. Ezután következnek a húsok, majd a zöldségek. Minden réteget megszórunk sóval, borssal, ráteszünk egy kevés kakukkfüvet, bazsalikomot.. Legfelülre ismét szalonna és sonka kerül. Itt szórjuk bele a borókabogyót is. Az egészet leöntjük a bor és víz keverékével. 190 fokos sütőben 1,5-2 órát sütjük (míg a hús megpuhul). Párolt rizzsel tálaljuk.






2012. június 23., szombat

Ázsiai zöldséges tészta

Ismét egy éttermi reprodukció. Önmagában, vagy köretként is nagyon jól használható a követező tésztaféle. Egyszer egy ázsiai ettem ilyesmit. A tálalás önmagában is zseniális volt. Alul vastag réteg jégsaláta, erre tették a zöldséges tésztát, felül pedig nagy adag vékonyra szeletelt, fűszeres csirkemell került. Chiliszósszal kínálták. A zöldség összetevők  mindig változnak (attól függ, mi van otthon), az alapíz azonban marad. Most a legutóbb elkészített változatot írom le.

Hozzávalók:


  • 0,5 cukkini 0,5x0,5x4 cm-re vágva
  • 0,5 padlizsán 0,5x0,5x4 cm-re vágva
  • 0,5 répa vékony csíkokra vágva
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 2 fej hagyma 1x1cm-re vágva
  • szezámolaj
  • szezámmag
  • 1 marék pirított földimogyoró
  • 1 ek. halszósz
  • 1 ek. osztrigaszósz
  • 1 ek. szójaszósz
  • 25 dkg főtt vékony ázsiai tészta
  • 1 ek. őrölt koriander
  • 0,5 ek. római kömény


Elkészítés:

Olajon elkezdjük pirítani a répát. Hozzátesszük a fokhagymát, majd a cukkinit és a padlizsánt. 1-2 percig sütjük, majd rászórjuk a fűszereket, ráöntjük a szószokat. Addig kevergetjük, míg a zöldség megpuhul (ha akarjuk kicsit roppanósabbra hagyjuk, de süthetjük egészen puhára is). Mikor már szinte kész, beleszórjuk a szezámmagot és a szezámolajat. Összekeverjük, hozzátesszük a tésztát és a mogyorót. Elkeverjük, beállítjuk a sótartalmat és még 1-2 percig sütjük.


2012. június 19., kedd

Tofu curry cukkinivel és fűszeres rizzsel

Curry szinte bármiből készíthető. Alapanyaga többnyire a hagyma, fokhagyma, gyömbér, paradicsom. Mindig van egy fő alkotó eleme. Ez lehet hús, hal, zöldség vagy akár tojás is.Ehhez jönnek a fűszerek.

Az alábbi ebédet az otthon található cukkini és tofu inspirálta. Fő alkotóelemnek a tofut szántam, a cukkininek inkább a sűrítő elem szerepét szántam. Elkészítési ideje körülbelül 50 perc.

Hozzávalók:


  • 1 kisebb cukkini, 1x1 cm-es kockákra vágva
  • 150 g tofu, 1x1cm-re vágva
  • 1,5 fej hagyma aprítva
  • 2 gerezd fokhagyma aprítva
  • 3-4 szelet gyömbér aprítva
  • 1 fej paradicsom kockázva
  • 2 ek. madras curry fűszerkeverék
  • 10 szem édeskömény
  • 10 szem római kömény


Elkészítés:

A hagymát olajon pirítjuk, míg kissé megbarnul. Beletesszük a gyömbért, fokhagymát, az édesköményt, római köményt és kicsit tovább pirítjuk. Ekkor jön a fűszerkeverék. 1-2 perc múlva beletesszük a cukkinit, paradicsomot és addig sütjük, míg a cukkini csaknem teljesen megsül. A következő elem a tofu. Kicsit még pirítjuk, majd felöntjük vízzel, hogy majdnem ellepje az összetevőket. Ekkor már csak el kell forralni a víz jelentős részét, hogy sűrű szaft maradjon (ezalatt megfő a tofu és átveszi az ízeket) vagy ha már forr étkezési keményítővel sűríthetjük.



Tálaláshoz, köretként használhatunk fűszeres rizst. Én tettem bele zöld kardamomot, sáfrányt, színes borsot, koriander magot, szárított thai citromnádat és aprított illatos gombát. Fontos, hogy a sót ne felejtsük ki! Az egészet rizsfőzőben főztem, de ugyanúgy főzhető edényben, mint bármely más rizs.




2012. június 9., szombat

Töltött cukkini paradicsomszósszal

Ismét egy étel, melyben számomra is ehető a cukkini. :-) A feleségem találta egy újságban és úgy gondolta, próbáljuk ki. A mélyhűtőben úgyis van egy rakás cukkini (pár éve nagyon bő volt a termés :-) ), fel is tudjuk használni. Utólag tekintve a korábbi fagyasztott állapot nem tesz jót az étel kinézetének, de az ízét nem rontja. Az ételben a fahéj és a csípős íz dominál. Íme a recept:



Hozzávalók (4 személyre)

  • 4 nagy cukkini hosszában félbevágva
  • olivaolaj
  • kis marék korianderlevél


töltelékhez:

  • 500 g darált csirkehús
  • 2 ek. őrölt kömény
  • 2 ek. koriander
  • 2 ek. fahéj
  • 1 ek. bors 


a paradicsonszószhoz:

  • 1 ek. olívaolaj
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 1 ek. bors (elég lehet kevesebb is, így jó csípős lesz)
  • 1 ek. fahéj
  • 1 ek. őrölt kömény
  • 1 ek. koriander
  • 800 g paradicsom lehéjazva és feldarabolva (lehet konzerv  is)
  • 2 ek. cukor


Elkészítés:

A mártáshoz olajon 2-3 perc alatt megpirítjuk a zúzott fokhagymát, majd belekerül a többi fűszer és 1 percig pirítjuk. Ekkor következik a paradicsom és a cukor, 2 dl víz társaságában. Lassú tűzön 20 percig főzzük, hogy besűrűsödjön. Sózzuk.

A cukkinik belsejét kikanalazzuk, megkenjük őket olajjal és 15 percig sütjük, hogy kissé megpuhuljanak.

A töltelékhez összekeverjük a húst a fűszerekkel és sóval. Amikor a cukkinik megsültek, megtöltjük őket a keverékkel, meglocsoljuk a mártással és 220 fokon 10-15 percig sütjük. Tálaláshoz megszórjuk az aprított korianderrel.



2012. május 23., szerda

Ratatouille

Könnyen elkészíthető, vegetáriánusok által is bátran fogyasztható étel. Azon kevés ételek egyike, melyben megeszem a cukkinit. :-) Ha körülnézünk az interneten, vagy szakácskönyvekben, több receptet is találhatunk rá, de még véletlenül se várjuk, hogy ezek megegyeznek. Ami közös bennük, az a három alap zöldség: cukkini, padlizsán, paprika. Az elkészítési mód már jelentősen különbözhet. Én Nánási Lajostól tanultam az elkészítést, azóta is ezen az alapon készítem, bár azt nem merném állítani, hogy mindenben az eredeti receptet alkalmazom.

Hozzávalók (3-4 főre)


  • 2 közepes méretű cukkini
  • 1,5 nagyobb padlizsán
  • 3 kaliforniai paprika (ha lehet 1 piros, 1 zöld, 1 sárga - a színösszeállítás kedvéért :-) )
  • 2 kisebb fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 150 g-os paradicsomkonzerv
  • bazsalikom
  • kakukkfű
  • só, bors, cukor


Elkészítés:

Kevés olajat töltünk egy serpenyőbe, belerakjuk az 1x1 cm-esre vágott paprikát. Sózzuk, borsozzuk majd megpirítjuk. Az a fontos, hogy ne legyen túlsült, de nyers se maradjon és érezhető legyen rajta, hogy kicsit megpirult. Mikor már jó, félretesszük és ugyanezt eljátsszuk a cukkinivel, utána pedig a padlizsánnal.
Felaprítjuk a hagymát, olajon aranybarnára sütjük. Beletesszük a zöldségeket, a fokhagymát, a felaprított bazsalikomot és kakukkfüvet, összekeverjük a sűrített paradicsommal, teszünk rá egy kevés vizet és egy kicsit összesütjük. A paradicsom savanyúsága ellen 1-2 kk. cukrot is tehetünk bele. Ennek az ételnek nincs leve, mint a magyar lecsónak.
Személy szerint tükörtojást szoktam tálalni hozzá. Sőt, bevallom, ha nincs igazán "vega hangulatom", akkor kolbászon, szalonnán sütöm a hagymát, de persze nem ez az "eredeti". :-) Paradicsompüré helyett használhatunk hámozott paradicsomot is. Vagy akár mindkettőt.