A következő címkéjű bejegyzések mutatása: lekvár. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: lekvár. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. augusztus 14., kedd

Aludttejes prósza

Amikor a család nem iszik elég tejet, bizony rajtunk marad sok savanyú házi tej. Ezeket általában eltesszük aludni, majd túró készül belőle. Abból pedig túrógombóc, vagy egyéb túrós süti. Csakhogy ezeket is megunja az ember, kellett valami újdonság. Mi lenne, ha nem túrót készítenénk, hanem még az aludttejet használnánk fel? A netet böngészve maimoninál találkoztam az aludttejes prósza receptjével. Második próbálkozásra már elég jól sikerült. Íme:



Hozzávalók:


  • 1 liter aludttej
  • 4 tojás
  • 4 ek cukor
  • liszt
  • olaj, só
  • tejföl
  • szilvalekvár


Elkészítés:

Az aludttejben elkeverünk egy kávéskanál sót, a tojásokat, a cukrot és annyi lisztet, hogy palacsintatésztánál sűrűbb tésztát kapjunk. A masszát kiolajozott tepsibe töltjük (Vigyázzunk, hogy ne legyen túl nagy a tepsi. Akkor lesz igazán jó, ha elég magas marad a tészta.) Az egésznek a tetejét felváltva tejföllel és lekvárral pöttyözzük. Lehet bele szórni sárgabarackot vagy egyéb gyümölcsöt is. 190 fokos sütőben kb. egy óra alatt sül meg. Szeletelni már kihűlt állapotban célszerű.

2012. május 27., vasárnap

Téli ízek nyáron

Az ötlet abból indult ki, hogy az elkészített túróból kéne valamit csinálni. De mi legyen? Legyen túrós-táska. Télen a disznóvágásnál mindig sok háj marad, melyből rendszerint hájas tésztát készítünk. Idén is így volt. Mivel a háj körülbelül 1,5 kg volt, meglehetősen sok tészta készült belőle :-) Ennek egy részét megettük akkor, másik részét eltettük a mélyhűtőbe. Ez most nagyon jól jött.  Végül nem csak a túrót használtam fel a tésztához, hanem a készült egyéb étel, sós és édes is.

A túróshoz a túrót összekevertem vaníliás cukorral, tejföllel, kristálycukorral. Belereszeltem egy narancs héját  és egy kis narancslé is került bele. (nem volt itthon citrom :-)) A tésztát kinyújtottam, négyszögletesre vágtam, beletettem egy adag túrót és összehajtva a széleit körben lenyomkodtam.
Készült még hagyományos lekváros hájas tészta is, házi szilvalekvárral. A tetejüket megkentem tojással, és 200 fokos sütőben megsütöttem.



A sok édes mellé szükségesnek éreztem valamilyen sós tésztát is. Volt itthon virsli, bacon, házi, füstölt mangalica sonka és sajt. 
A kinyújtott és négyszögletesre vágott tészta közepébe bekerült a virsli, hosszában megkenten bőven mustárral, félbehajtottam és a hosszanti végét végignyomkodtam. A virsli tetején pedig bevagdostam a tésztát. 
Hasonló módon jártam el a másik változattal. Itt középre került egy sajtszelet, rá bacon, majd sonkaszelet. A félbehajtás, bevagdosás ugyanúgy megtörtént.



Végül álljon itt egy hájas tészta recept. 

  • 70 dkg liszt
  • 40 dkg tisztított, darált háj
  • 2 ek. tejföl
  • 1 tojás 
  • 2 dl enyhén ecetes víz (amennyit felvesz, ne tegyük bele rögtön mindet)


Elkészítés:

A tészta összetevőit összegyúrjuk, majd kinyújtjuk. Megkenjük a háj harmadával és összehajtogatjuk.  Én előbb félbe szoktam hajtani, majd ismét félbe és harmadszor is félbe. Pihentetjük egy fél órát. Újra kinyújtjuk, megkenjük, hajtogatjuk. És harmadszor is. Mikor kész, lehet nyújtani és tölteni.
Egyes receptek szerint a hájat össze kell keverni egy kevés liszttel, de én nem szoktam. Sőt, sokszor a háj-liszt arányt sem tartom, több hájat teszek bele. Igaz, ilyenkor a végére már igencsak tapad a tészta az asztalra :-)