A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krumpli. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krumpli. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. június 25., hétfő

Gyors vacsora - hagymás bhaji

A Salaam Bombayben már kipróbálhattuk a hagymás bhaji-t lencselisztből. Lencséből készített lisztem nincs itthon, de van csicseriborsóból. Kicsivu-nál találtam is megfelelő receptet hozzá. Gyors vacsorának kitűnő volt. 3-féle szószt kínáltam hozzá: pirosat, fehéret és zöldet :-) A piros Olaszországból származó, bazsalikomos paradicsom szósz, a zölt bazsalikom-pesto, a fehér (vagy vajszínű?) wasabis majonéz. Így legalább keverednek a különböző nemzetek ízei.



Most lássuk a receptet:
  • 3 közepes fej hagyma, vékonyra szeletelve
  • 2 közepes krumpli, durvára reszelve
  • 1-2 cm friss gyömbér reszelve
  • egy csokor petrezselyem vagy korianderzöld felaprítva (elhagyható)
  • 2 tk mustár
  • 1 tk kurkuma
  • 1 tk őrölt római kömény
  • 2 tk só
  • 12-14 dkg csicseriborsóliszt (hiányában finomliszt)
  • 1 tk sütőpor
  • 120-140 ml víz

Elkészítés:


A hagymát és a reszelt krumplit összeforgatjuk a gyömbérrel. A többi fűszert összekeverjük a liszttel és a vízzel. A vizet apránként adagoljuk, hogy ne legyen se túl híg, se túl sűrű a tészta.Majd az egész tésztát ráöntjük a zöldségkeverékre. Evőkanállal kupacokat szaggatunk és forró olajban kisütjük őket.





2 nappal később a megmaradt gombócokat újrasütve még mindig kiváló íze volt!



2012. május 28., hétfő

Slambuc vagy valami hasonló :-)

Pünkösdi családi napon felkértek minket, hogy süssünk valamit bográcsban. Mivel úgy sejtettük, hogy gulyásból és paprikás krumpliból lesz elég, valami ritkább ételre gondoltunk. Így került a slambuc a képbe. Kerestünk recepteket hozzá és persze találkoztunk sok változattal. Azt is megtudtuk, hogy az is vita tárgya, mi is a slambuc és az öreg-lebbencs közötti különbség. De igazából minket ez nem érdekelt annyira. Mi maradtunk a slambuc elnevezésnél, elvégre mennyivel jobban hangzik. :-)

Hozzávalók:

2 kg krumpli
60 dkg lebbencstészta
2 fej hagyma
füstölt szalonna
kolbász
paprika
paradicsom
pirospaprika


Elkészítés:

Az apróra vágott szalonnát elkezdjük kiolvasztani, majd beleszórjuk a hagymát, majd a tördelt tésztát és megpirítjuk. Akkor jó, ha kicsit megpirul a tészta egy része. 



Ezután jön bele a pirospaprika, majd a burgonya. Összekeverjük, hogy a paprika feloldódjon.




Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Beleszórjuk a kolbászt, a felaprított paradicsomot és paprikát is. Megsózzuk.


Ezután lassú tűzön, néha megkeverve addig főzzük, míg a vizet teljesen felszívja a tészta és a krumpli, és mindegyik puhára fő. 



Ezután jön az izgalmasabb játék. Sütni kell addig, míg az alja megpirul. Ezután (már nem kanállal) a bográcsot rázva kell forgatni az egészet. Állítólag ez akkor lesz jó, ha az egészet körbefogattuk, kívül egy pirított kérget kapunk és az egészet akár egy tömbben lehet kivenni. Ehhez a hagyományos típusú ("V" alakú?) bogrács szükséges. A mienk sajnos nem ilyen volt, nem is sikerült ez a befejezés, de az eredmény így is nagyon finom lett. Az aljáról pedig felkaparhattuk a sültebb részt az íz kedvéért :-)

A mennyiségekről még annyit, hogy csak a tészta-krumpli-hagyma arányt tartom  fontosnak. A szalonnát, kolbászt, paprikát, paradicsomot ki-ki a saját ízlése és igénye szerint teheti bele. A szalonnán kívül a többi akár ki is maradhat. Na jó, a szalonna is, és készülhet egészséges tésztából is, de lássuk be, ez azért nem Norbi Update kaja :-)