A következő címkéjű bejegyzések mutatása: répa. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: répa. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. július 16., hétfő

Tárkonyos raguleves cipóban

Eddigi tapasztalataim alapján általában kétféle levest tálalnak cipóban. A hagymalevest (lehet fokhagyma is), vagy a ragulevest, főleg tárkonyosan. Ma ez utóbbira került sor, mivel családom többi tagja kevésbé szereti a hagymalevest. Az elkészítés egyszerű, a tányér adott (bár könnyen szétázhat!), mi kellhet még? A cipó mérete egy nehéz kérdés. Ha lehetne kapni 300 g körüli cipókat, szerintem az volna a legjobb. Ha nem, akkor az ember kénytelen megmaradni a kereskedelemben kapható méretnél. Ez most 450 g körüli fehér cipó volt. Ezzel mindössze az a baj, hogy belefér vagy 1,5 liter leves és kevés ember van, aki megeszi a levest és a kenyeret is együtt.

Hozzávalók (5 főre):


  • 60 dkg hús (lehet pulykacomb, mell, sertéscomb, stb.) kockázva
  • 2 szál sárgarépa karikázva
  • 2 szál fehérrépa karikázva
  • 5 szem feketebors
  • tárkony
  • őrölt bors
  • 2 dl tejszín
  • víz
  • fél citrom leve


Elkészítés:

A húst, a répákat és a szemesborsot kevés olajon pirítom addig, míg a hús kifehéredik (vagy akár kicsit tovább is). Mikor jó, rászórok 2 csipet tárkonyt, borsozom és még 2 percig sütöm. Felöntöm vízzel (2-3 liter) és forralom, míg a szilárd összetevők megfőnek. Ekkor beleöntöm a tejszínt, kiegészítem a fűszerezést. Még egyszer felforralom és leveszem a tűzről. Most kerül bele a citromlé, ízlés szerint. Szerintem akkor jó, ha egy kicsit savanyás az íze.


A cipó tetejét levágjuk, a belét kiszedjük (maradjon a falán azért elég, ami le tud ázni :-) ), megpirítjuk egy kicsit a sütőben majd kitálaljuk bele a forró levest. Kihűlés ellen visszatesszük a levágott tetőt.

2012. július 3., kedd

Mindent bele hús és zöldségtál

Nagyon szeretem a diszkoszban, parázson sült ételeket. A zárt edényben remekül összeérnek az ízek. Valami hasonlóra vágytam, de kicsit könnyebb formában és tüzet sem volt lehetőségem rakni. Maradt az egyszerűbb, konyhában is megvalósítható forma: sütőben sütünk, és nem diszkoszt használunk, hanem kerámiaedényt. Van egy remek tálunk (kerek formájú, nagy tál - belül mázas, kívül sima cserép) még Csótár Rezső bácsitól, gondoltam azt használjuk. Az ilyen ételekben az a jó, hogy tulajdonképpen bármit beletehetünk, nincs megszabott összetétel. Ki mit szeret, azt használja. Nálam ez most a következőképpen nézett ki:



Hozzávalók (5 fő/2 nap):


  • 5 db csirke felső comb
  • 1 csirkemell kicsontozva
  • 4 db cm-es szelet mangalica zsírszalonna csíkokra vágva
  • egy darab füstöltcomb
  • 3 fej hagyma karikára vágva
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1 szál újhagyma darabolva
  • 1 padlizsán karikázva
  • 1 cukkini karikázva
  • 1 répa darabolva
  • 8 fej csiperkegomba darabolva
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 1,5 dl víz
  • kakukkfű
  • bazsalikom
  • borókabogyó
  • só, bors


Elkészítés:

Rétegezve pakoljuk bele a hozzávalókat. Alulra kerül a szalonna fele, rá a hagymák és a sonka fele. Ezután következnek a húsok, majd a zöldségek. Minden réteget megszórunk sóval, borssal, ráteszünk egy kevés kakukkfüvet, bazsalikomot.. Legfelülre ismét szalonna és sonka kerül. Itt szórjuk bele a borókabogyót is. Az egészet leöntjük a bor és víz keverékével. 190 fokos sütőben 1,5-2 órát sütjük (míg a hús megpuhul). Párolt rizzsel tálaljuk.






2012. május 27., vasárnap

Tojásleves másképp

A mai napon rám hárult az ebéd elkészítése. Némi nehezítés is volt a dologban, mivel semmilyen hús nem volt itthon (csak fagyasztva) és zöldség is korlátozottan (hagyma, krumpli, 1 szem répa). Először hagymalevesre gondoltam, de ezt inkább csak én szeretem a családban. A krumplileves nem jutott eszembe, talán mert azt én nem szeretem annyira :-) De majd máskor kitalálok arra is valamit. :-) Maradt a tojásleves, hiszen a tyúkok szerencsére most szépen tojnak, van tojás elég. Persze az sem készülhet a hagyományos módon, mert a feleségem nem szereti a köményt. Sebaj, ezzel megbirkózom. A végeredmény végül is elfogadható lett, mindenki megette, sőt a nem rossz jelzőt is megkaptam :-)


Lássuk, hogyan készült:

Hozzávalók:


  • 3 liter víz
  • 2 tojás felverve
  • egész tojás, fejenként egy darab
  • 2 kk. édes chili szósz
  • 0,5 ek. halszósz
  • 0,5 ek. osztriga-szósz
  • 0,5 ek szójaszósz
  • 0,5 ek. cukor
  • 1 répa vékony csíkokra vágva
  • 0,5 hagyma felaprítva
  • 0,5 hagyma 1x1 cm-esre vágva
  • 2-3 ek. liszt, 
  • 1 kk. pirospaprika


Elkészítés:

Olajon barnára pirítjuk a hagymát, beletesszük a lisztet, tovább pirítjuk. Utána belekeverjük a pirospaprikát (vigyázzunk meg ne égjen!) Mehet a chiliszósz, elkeverjük, majd felöntjük vízzel. Ekkor kerül bele a halszósz, szójaszósz, osztriga-szósz és a cukor. Amikor forr, folyamatos keverés mellett beleöntjük a felvert tojást. Ettől lesz sok szép "cafat" a levesben :-) Ekkor lehet még beállítani az ízeket és a só mértékét. Ha ez megvan, jöhetnek az egész tojások. Vigyázzunk, ezután már nem szabad keverni, míg a tojások meg nem főnek, különben szétesnek. Végül beletesszük a répát és a hagymát és csak annyit főzünk rajta, hogy ezek még roppanósak maradjanak.