A következő címkéjű bejegyzések mutatása: indiai. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: indiai. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. november 19., hétfő

Szombati ebéd varázslatos ízekkel - Maharaja étterem

Azt hiszem, jól indítottuk a szombat esti bulit. Edina kedd esti felvetése, miszerint úgy enne valami indiait, villámgyorsan egy szombati ebéddé fajult a Maharaja étteremben. Ez pedig (legalábbis nálam mindenképp) remekül megalapozta az esti buli jó hangulatát.
A Maharaja éttermet már régóta ismerem, sok jó ételt ettem náluk (indiait, tibetit), de már majdnem egy éve nem fordultunk benne elő. Most örültem, hogy ismét itt lehetünk. Mint korábban említettem, egy étterem teszteléséhez a legjobb a nagyobb társaság, hiszen minél több ételt kóstolunk, annál jobban megismerjük a helyet. Most négyen voltunk, ez már egész jó "lefedettségi arányt" jelent, bár az étlap meglehetősen bőséges.
Szerencsére a pincér már rutinos, rögtön jön, kedvesen felajánlja, hogy segít a választásban. Csak mondjuk meg mit szeretnénk (csirke, hal, sertés, marha ... - na jó, sertés nem :-) ), milyen formában (sült, szaftos, csípős, ...) és már mondja is a javaslatait.
Természetesen igénybe vettük a segítségét, kiegészítve néhány olyan étellel, amit már régről ismerünk és ragaszkodunk hozzá. Egy indiai étteremben nálam nagyon fontos hogy mindenképp próbáljunk valamilyen tandoor-ban sült ételt és valamilyen curryt naan-nal és rizzsel. Az általunk választott ételek a sors kiszámíthatatlanságának következtében :-) megfeleltek ennek a "sablonnak". Nézzük, mit is választottunk:

  • Samosa Chat
  • Mix Tandoori tál
  • Tandoori csirke (fél :-) )
  • Karahi Lamb
  • Madras Lamb (valamiért a bárány a favorit a pincérnél - persze nem rossz választás)
  • Butter chicken
  • Pulao rizs
  • Punjabi kenyértál


A teljes választék
Italnak elsősorban mangó lassit ittunk (ezt nem szabad kihagyni ezen a helyen), de volt egy helyi specialitású masala tea is. A lassit érdekes formájú, talán bronzból készült kupában(?) kaptuk.
Mangó lassi - na jó, kicsit már ittam belőle :-)
A egyik kedvencem a Tandoor mix, mivel nagyon szeretem a tandoorban sült ételek ízét és itt a tálon (étlap szerint előétel 2 személyre) háromféle ízesítésű csirkét kapunk (szárny és mell). A zöld mentás, a piros a "hagyományos", a sárga pedig nem tudom milyen ízű, de kellemesen savanykás (mintha mustáros lenne :-) ). A legjobban a piros adja az általam olyannyira kedvelt ízt.

Tandoor Mix
A tandoori csirke a "hagyományos" piros bevonatot kapja, és a megfelelő ízeket adja vissza. Nem kevés, a fél csirke valóban rajta van, de nem egyben, hanem darabolva. Mindkét tandoor ételnél forró vaslapon érkezett a hús, káposzta-reszelék tetején. Még percek múlva is sercegett és gőzölgött az egész. Ráadásul a végére ott maradt a lapra rápirult káposzta ...! Mmmm.


A madras lamb egy nagyon jó és csípős curry. Átjön belőle a gyömbér íz és a madras keverék ízei. A bárány  nagyon puha, nem érződik a gyakran előforduló "istálló íz" rajta.

Madras Lamb

A samosa chat egy vegetáriánus saláta. Alapja a krumplival-hagymáva-borsóval töltött, és olajban kisütött tészta, csak darabolva, rajta pedig egyéb nyers zöldségek egy kicsit arabos behatású, savanykás keveréke. Remek frissítés a tömény curryk mellé.

Samosa Chat
A másik bárányétel a karahi lamb. Ez is csíp, kicsit világosabb színe van, mint a madrasnak. Az ízében is inkább a paprika dominál. A báránnyal itt sincs gond. 

Karahi Lamb
Az indiai étkezés elmaradhatatlan része a naan. Köretként főleg currykhez, de máshoz is jó. A punjabi tálat azért szeretjük, mert nem csak egyféle kenyér van rajta, hanem mindjárt három. Egy "natúr", egy sajtos (házi készítésű friss sajt) és egy fokhagymás. Ez a kenyér a tandoor kemence falán sül, és lágy, omlós lesz a rákent vajtól. A töltöttnél két lepény közé kerül a töltelék. Egyszerűen mennyei, amikor a finom krémes curryt egy puha, friss, még meleg lepénydarabbal tunkoljuk és esszük :-) A pulao rizs is remek. Sárga a kurkumától, némi zöldség is színesíti, és szépen pereg a rizs. Currykhez ez is kiváló.


A butter chiken a másik kedvenc ételünk. Ez nem csípős, hanem édeskés, lágy, krémes, vajas ízű étel, benne az előtte kemencében megsütött csirkedarabokkal. Színe halvány rózsaszín. Szerintem még a gyerekek is nagyon szeretnék.


Nos, ez volt a szombati ebéd. Én nem bántam meg, de úgy láttam a többiek sem :-) A Maharajába mindig érdemes visszanézni. Az egyetlen hibája talán az, hogy pincehelyiség, kicsit sötét van a fotózáshoz, s így a telefonom  nem tud olyan jó képeket készíteni :-) De a berendezés hangulatos, talán még az indiai zene hiányozhat ez embernek (persze nem mindenkinek :-) ) Az árak az erős középkategóriába tartoznak, de a mennyiség akkora, hogy ha becsomagoltatjuk a maradékot, még másnap is meg tudunk belőle ebédelni. Így már egész jó az ár/érték arány.







2012. június 19., kedd

Indiai üdvözlet - vacsora a Salaam Bombay étteremben

Újabb indiai vacsora a Lucullus szervezésében: Ezúttal azonban nem a megszokott (és jól bevált :-) ) Maharaja éttermet vettük célba. Budapest belvárosában, a belügyminisztérium komor szomszédságában, a fényűző Grasham palota "árnyékában" (azaz mögötte, de vele egy tömbben), a Mérleg utca közepén található a Salaam Bombay étterem. A Roosevelt téren járó rengeteg ember nem is tudja, hogy ebben a kihalt mellékutcában milyen jó lehetőség nyílik az indiai konyha megismerésére. Kívülről nézve a hely nem túl biztató. Kopár falak alatt egy lámpafüzérrel feldíszített kirakat és egy kis fényes cégér.


Ha az ember összeszedi a bátorságát és benéz, már sokkal több kedvet érez a kipróbálásra. Belülről egy modern berendezésű, finom "keleti" beütéssel feldobott éttermet láthatunk. 


A látogatók jó része indiai származású. Ez már biztató! Nem tudom, ők honnan szereznek tudomást a helyről, de több indiait is láttam célzottan ide érkezni, tehát nyilván megvan az információ-forrásuk.

Ezen megfigyelés pozitív sugallata legyőzte a külsőségek táplálta bizalmatlanságomat és egyre izgatottabban  néztem az este elé. A vacsorához két hosszú asztalsornál helyeztek el minket. Az asztalokra kikészítve a tányérok, poharak és az előételekhez szükséges szószok, úgymint: mangó, melyben gyümölcsdarabok és enyhén savanykás íz érezhető, a joghurtos menta és a chili szósz, gyömbér és paprika darabokkal sűrítve. 


A hivatalos menüsor a következő volt:


Előételek
* Bhaijya, azaz a valódi mentaszósszal kínált, lencselisztbe forgatott sült hagymagombóc ("a vegetáriánusok kedvence")* Ahadi, resni és hazari kebab (grillezett csirke-kebab variációk )

Főételek
* Dal Tadka (indiai krémes sárgalencse curry, aromás fűszerekkel)* Saag Paneer ( spenót & saját készítésű házisajt curry keveréke* Butter Chicken (vajas csirke curry, marinált csirkefalatok, az “örökzöld” klasszikus) * Pullao Rice (rizs pullao stílusban, "sáfránnyal és csipetnyi fűszerrel")* Naan, azaz "könnyű, omlós kenyér"* Green salad ("vegyes saláta az évszaknak megfelelően") * Chicken tikka masala

Édesség
* Mogyoróval & csokoládéöntettel készített kulfifagylalt 



A menüben nem szerepelt, de azért elsőként futott be a csicseriborsó lisztből készített "tallér". Felszínén  édeskömény és római-kömény magok adták a mintát.



A lencselisztbe forgatott sült hagymagombócok zöldség ágyon érkeztek. Inkább gombóc volt, mint hagyma, de nagyon jó ízű és a különböző szószok remekül kiegészítették.


A grillezett csirkéből háromféle is akadt, fehér, sárga és zöld :-). Ha jól vettük ki a pincérek ismertetőjéből, a fehér fokhagymás volt - ez annyira nem érződött, de chiliszósszal teljesen rendben volt -, a sárga gyömbéres, a zöld meg valamilyen zöldfűszeres, talán mentás. Az ízesítések nem jöttek át egyértelműen, de mindegyik a megszokott lágy, omlós állaggal rendelkezett. Mellé sült hagyma és zöldség köret gyanánt járt.


A főételek egy csoportban érkeztek. A sárgalencse curry kardamommal, zöld chilidarabokkal és édesköménnyel ízesített sárgaborsó-levesre emlékeztetett. Kissé híg volt, jól jött hozzá a pullao rizs, melynek érkezését már messziről elárulta finom, fűszeres illata. A spenót-házisajt curryt  egy krémes állagú padlizsán curry helyettesítette. Remekül átjött rajta az édeskés padlizsán íz, kellemesen csípős chilipaprika utóízt hagyva maga után.

Sárgalencse curry

Padlizsán curry

A "Butter chicken" lágy íze remek előkészítés volt a "Chicken tikka masala" erőteljesebb karakteréhez. Színben is az előbbi egy kissé halványabb, narancsos színű, míg a tikka masala sötétpiros fantázia-színnel bírt (remek ételfestékeket lehet manapság kapni :-) ) De mindkettő fenségesen krémes, enyhe "pirított" háttér ízzel. Nálam a Top10 ételek között szerepelnek.

Naan és chicken tikka masala

Pullao rizs

Butter chicken

A mi asztalunkhoz a saláta, ki tudja miért, igen lassan érkezett meg, de még épp időben ahhoz, hogy segítsen enyhíteni a az égető érzést a szánkban.

Ezután egy hosszabb szünet következett, mire megérkezett a fagylalt. Miután megkóstoltam, rögtön rájöttem mi tartott ennyi ideig. Vélhetően messze volt az első éjszaka is nyitvatartó szupermarket. Ahol ráadásul csak a saját márkás,  "low budget" kategóriájú, kilós kiszerelésű fagylaltot lehetett kapni. Annyira gyenge volt a minősége (főleg ha a többi étellel hasonlítjuk össze), hogy nyilván ezért is nem is érdemelte meg a mogyorót a tetejére és csak minimális csokiöntet jutott neki.

Ezen sokat javított a második, meglepetés-desszert a Lucullus desszert-szekciójának interpretálásában. Finom krémes csokigolyó mangóval ás tandori-masalával. Szerencsére ebből repeta is jutott :-)

Összességében a vacsora remekül sikerült, az ételek megfeleltek az elvárásainknak, egyedül a fagylalt rontott az összképen. Úgy gondolom ide is érdemes lesz visszanéznem egy újabb, nem szervezett tesztre :-)