A következő címkéjű bejegyzések mutatása: illatos gomba. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: illatos gomba. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. május 22., kedd

Tofu illatos gombával

Sokszor előfordul, hogy gyorsan kell valamit összedobnom magamnak ebédre. Mivel elég válogatós vagyok, ez nem mindig egyszerű. Nincs otthon olyan, amit szeretnék, vagy nem kívánom azt, ami van. De néha éppen összejön minden, mint például tegnap. S íme az eredmény. Nem egy csoda, de legalább jó :-)

Hozzávalók (1 főre):

  • 200g tofu
  • 1/2 fej hagyma
  • 3 vékony szelet gyömbér apróra vágva
  • 8-10 szem illatos gomba (ha szárított, áztassuk negyed órára forró vízbe)
  • 1/2 ek. halszósz
  • 1 ek. osztriga-szósz
  • 2-3 tk. édes chili szósz (fokhagymás)
  • 1/2 tk. thai piros curry paszta
  • 1/2 ek. cukor

Elkészítés:

A tofut 1x1-es kockákra vágom, a hagymát vékonyra szeletelem és kis olajon elkezdem pirítani. (Lehet előbb a tofuval kezdeni, ha a hagymát ropogósra szeretnénk hagyni.) Beleteszem a curry pasztát, a chili szószt, gyömbért és elkeverem. Ezután jön a halszósz, osztriga-szósz és a cukor. 1-2 perc múlva mehet a gomba, felöntöm egy kevés vízzel (annyira, hogy legyen egy kevés leve az ételnek), még 3-4 percig sütöm és kész is van. A legjobb frissen tálalni. Ha nem rögtön eszi az ember, akkor lehet több levet hagyni, mivel a tofu sokat felszív belőle. Én tojásos pirított rizzsel ettem, de natúr rizs ugyanúgy jó hozzá.

2012. május 16., szerda

Erős-savanyú thai leves

Az egyik kedvenc levesem a vietnami vagy thai éttermekben az erős-savanyú leves. Egy-egy éttermi látogatás után napokig ilyet kívántam enni reggel-délben-este. De hát amíg nem nyerem meg a lottó főnyereményt, vagy nem sikerül örökölnöm egy általam eddig nem ismert milliomos rokontól, addig nem tudok szakácsot tartani, aki azt főz, amit kérek. :-( Az egyik alkalommal aztán megerőltettem az agyamat és rájöttem, hogy tanultam én ilyesmit főzni Sao mestertől. A receptet persze lusta voltam előkeresni, de nagy vonalakban emlékszem rá, a többit pedig az íz-memóriámra bíztam. Lehet, hogy az eredeti szakácsok csúnyán néznének rám, de nekem bejött. Íme:

A hozzávalók:

  • 1-2 chili paprika (ki mennyire szereti csípősen)
  • 1/2 thai citromfű 
  • 1 lime
  • galanga (szeletelve 5-6 vékony karika)
  • 5-6 közepes csiperke gomba
  • 10-12 illatos gomba
  • hagyma 
  • vastag húsú paprika
  • hal (tetszőleges - apróra vágva) vagy garnéla vagy királyrák vagy csirke apróra vágva(amit szeretnénk, vagy ami van)
  • osztriga szósz
  • halszósz
  • cukor, só
  • thai leveskocka (csirkés)


Elkészítés:

A wokba töltök kb. 2 liter vizet. Elkezdem melegíteni és amikor meleg beleteszem a chilit (hosszában kettévágva), galangát és a citromfüvet. Amikor az illóolajak felszabadulnak, következik a leveskocka (elhagyható, de nem baj ha van). Ha feloldódott mehet bele a halszósz (kb. 1 ek), osztrigaszósz (kb. 2 ek) és 1 ek. cukor. Általában ezután teszem bele a húst.  Mikor már félig megfőtt mehet a zöldség. Mindegyiket kb. 1x1 cm-esre vágom és csak annyira főzzük meg, hogy ne legyen teljesen nyers, de ropogós maradjon. A végén szoktam a lime levével beállítani a savanyúságát. Díszítésnek szórunk bele centisre vágott újhagyma-szárat.



A fenti mennyiségi megjelölés csak körülbelül érvényes, ízlés alapján lehet igazítani. Számomra akkor jó, ha közepesen csíp, érződik a thai citromnád speciális íze és kissé savanyú.
A hússal nem kell órákat főzni csak annyira, hogy ne maradjon nyers. Mivel minden kicsire van vágva (vagy gyárilag az :-)), gyorsan megfő.  
A zöldség-összeállítás is tetszőleges, mehet bele amit talál az ember. A legtöbb ilyen levesben amit étteremben ettem ezek a zöldségek voltak. De előfordult már fafüle gomba is, esetleg nem volt illatos gomba (pedig azt nagyon szeretem :-) ). A vastag húsú paprikák főleg a "színét adják", ez is elmaradhat, ha nincs. Én ettem már hallal, tenger gyümölcseivel, csirkével, marhával, királyrákkal. Az összetétel mindig hasonló volt.