A következő címkéjű bejegyzések mutatása: padlizsán. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: padlizsán. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. szeptember 15., szombat

Padlizsán saláta

Az arab vacsora is adott tippeket, amit érdemes megpróbálni. A padlizsánból készült saláta (baba ghannuzs) például nagyon tetszett, gondoltam megpróbálok valami ilyesmit készíteni egy este vacsorára. Persze nem tudom, pontosan miből és hogyan készült, de a főbb elemek megvannak. Innen már csak kombinálni kell a saját ízlés és az otthon megtalálható összetevők szerint. Tahini például nem volt otthon, de helyette jó ízt adott a szezámolaj és a joghurt is :-). Készült még a vacsorához hamburgerhús és héjában sült krumpli is, vajjal a tetején.

Hozzávalók:


  • 3 sült padlizsán belseje
  • 2 kaliforniai paprika
  • 2 fej hagyma
  • fél citrom leve
  • 5 ek. joghurt
  • 1 kk. szezámolaj
  • nagy csokor petrezselyem apróra vágva
  • pár szál menta aprózva


Elkészítés:

A padlizsánokat héjastul megsütjük a sütőben. Mikor egy kicsit kihűlt, lehúzzuk a héját és 2-3 cm-es csíkokra vágjuk. Ha nagyon puhára sül, akkor inkább krémes lesz a saláta, ha egy kicsit keményebb, akkor darabosabb. A paprikát is vékony csíkokra vágjuk, a hagymát pedig 1x1 cm-es kockákra. Az összes összetevőt összekeverjük egy tálban a szezámolajjal, citromlével és a joghurttal. A citrommal vigyázzunk, inkább apránként adagoljuk, nehogy túl savanyú legyen. Sózzuk és belekeverjük a petrezselymet és a mentát. Egy fél órát pihentetjük, hogy összeérjenek az ízek és lehet tálalni.




2012. szeptember 3., hétfő

Padlizsánkrém 1.

A padlizsánkrém is egy olyan étel, amelyre nincs két egyforma recept. Vannak standard alapanyagok (mint pl. a padlizsán :-) ), melyeket rendszeresen felhasználnak benne, de mégsem találunk két egyformát. Szombaton a piacon jártunk és többek között padlizsán vettünk. Az eladó hölgy azzal reklámozta az árut, hogy mindenki most vásárol padlizsánt, mert most érdemes eltenni a mélyhűtőbe. Közben elmesélte, hogy ő is fagyasztani szokta, majd télen milyen remek padlizsánkrémet készít belőle. Ez adta az ötletet, hogy pár darabbal többet vásároljunk és készítsünk belőle padlizsánkrémet. De ezúttal nem a megszokott fokhagymás alapon, hanem kicsit módosítva. Lássuk az új receptet:

Hozzávalók:

  • 2 nagy padlizsán
  • fél fej hagyma
  • 3 keménytojás
  • só, bors
  • olívaolaj
  • citromlé


Elkészítés:

A padlizsánokat tepsibe helyezzük, és 180 fokon 20-30 perc alatt megsütjük. A héját felvágjuk és kikaparjuk a belsejét. Az egészet beletesszük egy aprítógépbe, mellédobjuk a feldarabolt hagymát és a gép segítségével pürésítjük. Ha megvan, öntünk bele egy kevés olajat, sózzuk, borsozzuk, csepegtetünk rá egy kis citromlevet, majd újra elkeverjük. Kicsit savanyíthatunk még rajta egy kevés csípős-paprikás mustárral. Amikor az ízek már rendben vannak, kitesszük egy tálba, a tojásokat apróra vágjuk és belekeverjük. Pirítóssal, csípős paprikakrémmel, sajttal tálaljuk (legalábbis nekem :-) ). Természetesen lehet aprítógép nélkül, simán villával is összekeverni, ez esetben a hagymát apróra vágjuk és persze az eredmény valamivel darabosabb lesz (ami persze nem baj).



2012. július 17., kedd

Parajos-zöldséges lasagne

A "hagyományos" lasagne nekem valahogy nem jön annyira be. Túl sok benne a paradicsompüré. Őszintén szólva a zöldséges formáció sem jutott volna korábban eszembe, de egyszer egy rendezvényen találkoztam egy hasonlóval. És persze nagyon bejött. Nem figyeltem meg a tartalmát, csak annyi maradt meg, hogy sajtos, krémes töltelékben volt sok zöldség. Nos, ez alapján próbáltam alkotni valamit a múlt héten. Tésztának nem igazi lasagne tésztát használtam, hanem lebbencs tésztát. Ez majdnem ugyanolyan jó, csak éppen nem lehet kiteríteni laposan a tepsibe, mert szárításnál nem figyeltek a sík megtartására. Sebaj, kicsit tördelve is remekül működik, ugyanis a krém összefogja a végén. :-) Mivel nem akartam egy óriási tepsivel csinálni (ki eszik meg annyit?), és azt sem akartam, hogy lapos legyen, így maradt a jénai tál. A kerek forma itt újabb kihívást jelent a tésztával való befedés esetén, de mivel úgyis tördeltem, sikerült áthidalni ezt a problémát is. És akkor lássuk a receptet.

Hozzávalók:


  • lebbencstészta (amennyit felhasználunk - fél kilóból nekem megmaradt legalább 35 dkg)
  • 1 l tej
  • 4-5 kanál liszt
  • paraj aprítva (vagy mirelit parajkrém) - ízlés szerint
  • egy rúd krémsajt - ha füstölt az a jobb
  • 1 répa karikázva
  • 1 kisebb cukkini karikázva
  • 1 kisebb padlizsán karikázva
  • 2 gerezd fokhagyma
  • bors
  • szerecsendió
  • tejföl
  • reszelt sajt


Elkészítés:

A tejből és lisztből elkészítjük a besamelt. Vigyázzunk, ne legyen túl lágy (ekkor kifolyik a tésztából), de túl kemény sem (ha túl kemény, nem lehet kenni). Mikor már majdnem kész, beletesszük a parajt és a fokhagymát, majd a legvégén a krémsajtot. Addig keverjük, főzzük míg a sajt felolvad és eloszlik a krémben.  Reszelünk bele borsot és szerecsendiót is.
A tál alját kirakjuk tésztával. Erre jön vékony rétegben besamel, ráfektetjük a zöldség egy részét, sózzuk, borsozzuk, majd újabb adat besamel. Befedjük egy réteg tésztával, majd kezdjük elölről a besamellel. Addig csináljuk, míg elfogy a krém. Legfelülre tésztaborítás kerül. Megkenjük vastagon tejföllel, megszórjuk reszelt sajttal, lefedjük és 190 fokon 30 perc alatt készre sütjük. Ekkor levesszük a fedőt és megpirítjuk a tetején a sajtot.


Zöldséget mindenki kedve szerint tehet bele. Az is szabadon eldönthető, hogy milyen vastag legyen a zöldségréteg, de vigyázzunk, ha túl vastag és nem folyik be közé a besamel, szét fog esni a végeredmény!



2012. július 3., kedd

Mindent bele hús és zöldségtál

Nagyon szeretem a diszkoszban, parázson sült ételeket. A zárt edényben remekül összeérnek az ízek. Valami hasonlóra vágytam, de kicsit könnyebb formában és tüzet sem volt lehetőségem rakni. Maradt az egyszerűbb, konyhában is megvalósítható forma: sütőben sütünk, és nem diszkoszt használunk, hanem kerámiaedényt. Van egy remek tálunk (kerek formájú, nagy tál - belül mázas, kívül sima cserép) még Csótár Rezső bácsitól, gondoltam azt használjuk. Az ilyen ételekben az a jó, hogy tulajdonképpen bármit beletehetünk, nincs megszabott összetétel. Ki mit szeret, azt használja. Nálam ez most a következőképpen nézett ki:



Hozzávalók (5 fő/2 nap):


  • 5 db csirke felső comb
  • 1 csirkemell kicsontozva
  • 4 db cm-es szelet mangalica zsírszalonna csíkokra vágva
  • egy darab füstöltcomb
  • 3 fej hagyma karikára vágva
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1 szál újhagyma darabolva
  • 1 padlizsán karikázva
  • 1 cukkini karikázva
  • 1 répa darabolva
  • 8 fej csiperkegomba darabolva
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 1,5 dl víz
  • kakukkfű
  • bazsalikom
  • borókabogyó
  • só, bors


Elkészítés:

Rétegezve pakoljuk bele a hozzávalókat. Alulra kerül a szalonna fele, rá a hagymák és a sonka fele. Ezután következnek a húsok, majd a zöldségek. Minden réteget megszórunk sóval, borssal, ráteszünk egy kevés kakukkfüvet, bazsalikomot.. Legfelülre ismét szalonna és sonka kerül. Itt szórjuk bele a borókabogyót is. Az egészet leöntjük a bor és víz keverékével. 190 fokos sütőben 1,5-2 órát sütjük (míg a hús megpuhul). Párolt rizzsel tálaljuk.






2012. június 23., szombat

Ázsiai zöldséges tészta

Ismét egy éttermi reprodukció. Önmagában, vagy köretként is nagyon jól használható a követező tésztaféle. Egyszer egy ázsiai ettem ilyesmit. A tálalás önmagában is zseniális volt. Alul vastag réteg jégsaláta, erre tették a zöldséges tésztát, felül pedig nagy adag vékonyra szeletelt, fűszeres csirkemell került. Chiliszósszal kínálták. A zöldség összetevők  mindig változnak (attól függ, mi van otthon), az alapíz azonban marad. Most a legutóbb elkészített változatot írom le.

Hozzávalók:


  • 0,5 cukkini 0,5x0,5x4 cm-re vágva
  • 0,5 padlizsán 0,5x0,5x4 cm-re vágva
  • 0,5 répa vékony csíkokra vágva
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 2 fej hagyma 1x1cm-re vágva
  • szezámolaj
  • szezámmag
  • 1 marék pirított földimogyoró
  • 1 ek. halszósz
  • 1 ek. osztrigaszósz
  • 1 ek. szójaszósz
  • 25 dkg főtt vékony ázsiai tészta
  • 1 ek. őrölt koriander
  • 0,5 ek. római kömény


Elkészítés:

Olajon elkezdjük pirítani a répát. Hozzátesszük a fokhagymát, majd a cukkinit és a padlizsánt. 1-2 percig sütjük, majd rászórjuk a fűszereket, ráöntjük a szószokat. Addig kevergetjük, míg a zöldség megpuhul (ha akarjuk kicsit roppanósabbra hagyjuk, de süthetjük egészen puhára is). Mikor már szinte kész, beleszórjuk a szezámmagot és a szezámolajat. Összekeverjük, hozzátesszük a tésztát és a mogyorót. Elkeverjük, beállítjuk a sótartalmat és még 1-2 percig sütjük.


2012. május 23., szerda

Ratatouille

Könnyen elkészíthető, vegetáriánusok által is bátran fogyasztható étel. Azon kevés ételek egyike, melyben megeszem a cukkinit. :-) Ha körülnézünk az interneten, vagy szakácskönyvekben, több receptet is találhatunk rá, de még véletlenül se várjuk, hogy ezek megegyeznek. Ami közös bennük, az a három alap zöldség: cukkini, padlizsán, paprika. Az elkészítési mód már jelentősen különbözhet. Én Nánási Lajostól tanultam az elkészítést, azóta is ezen az alapon készítem, bár azt nem merném állítani, hogy mindenben az eredeti receptet alkalmazom.

Hozzávalók (3-4 főre)


  • 2 közepes méretű cukkini
  • 1,5 nagyobb padlizsán
  • 3 kaliforniai paprika (ha lehet 1 piros, 1 zöld, 1 sárga - a színösszeállítás kedvéért :-) )
  • 2 kisebb fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 150 g-os paradicsomkonzerv
  • bazsalikom
  • kakukkfű
  • só, bors, cukor


Elkészítés:

Kevés olajat töltünk egy serpenyőbe, belerakjuk az 1x1 cm-esre vágott paprikát. Sózzuk, borsozzuk majd megpirítjuk. Az a fontos, hogy ne legyen túlsült, de nyers se maradjon és érezhető legyen rajta, hogy kicsit megpirult. Mikor már jó, félretesszük és ugyanezt eljátsszuk a cukkinivel, utána pedig a padlizsánnal.
Felaprítjuk a hagymát, olajon aranybarnára sütjük. Beletesszük a zöldségeket, a fokhagymát, a felaprított bazsalikomot és kakukkfüvet, összekeverjük a sűrített paradicsommal, teszünk rá egy kevés vizet és egy kicsit összesütjük. A paradicsom savanyúsága ellen 1-2 kk. cukrot is tehetünk bele. Ennek az ételnek nincs leve, mint a magyar lecsónak.
Személy szerint tükörtojást szoktam tálalni hozzá. Sőt, bevallom, ha nincs igazán "vega hangulatom", akkor kolbászon, szalonnán sütöm a hagymát, de persze nem ez az "eredeti". :-) Paradicsompüré helyett használhatunk hámozott paradicsomot is. Vagy akár mindkettőt.