A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gyömbér. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gyömbér. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. szeptember 16., vasárnap

Ázsiai húsos táska

Nem tudom mások hogy vannak ezzel, de nálunk igen gyakori kérdés, hogy mit főzzünk hétvégén ebédre? Elismerem, ez főleg miattam olyan nagy kérdés, mivel nem rajongok a megszokott ételekért. Gyerekkoromban jól megvoltam a hagyományos vasárnap húsleves-rizs/krumpli-rántott hús kombóval, hétköznapokon meg a különböző főzelékekkel esetleg pörköltekkel, de ezt már középiskolában kezdtem kinőni. Mára pedig teljesen elhatalmasodott rajtam az igény, hogy ha lehet minél ritkábban ismétlődjön ugyanaz az étel az étlapunkon. Persze ezt nem olyan egyszerű megoldani, de azért ha lehet igyekszem valami újat kitalálni. Most szombaton ismét valami ázsiai ételre vágytam és darált hús volt itthon, mint lehetséges alapanyag. Kis gondolkodás után a húsos táska mellett döntöttem, bár mint kiderült nincs itthon az a chiliszósz, amit szívesen ennék hozzá. Így öntetként kókusztejes zöldséget készítettünk, sok mártással. Mivel nem volt itthon wonton-tészta a táskához, azt is el kellett készíteni.

Hozzávalók a tésztához:

  • 25 dkg liszt (fehérliszt, vegyesen fehér és rizsliszt, rizsliszt, ami épp van)
  • 1,2 dl langyosvíz

Tészta elkészítése:

Összekeverjük a lisztet, sót és a vizet. A víz mennyiség a liszttől is függ. A lényeg, hogy egy jó kemény, de nyújtható tésztát kapjunk. Ha begyúrtuk, akkor vékonyra nyújtjuk és körülbelül 9 cm átmérőjű köröket vágunk ki belőle. Tölteléket teszünk a közepébe, a kerületét megnedvesítjük, összecsippentjük az egyik részét, majd harmonikaszerűen felhajtogatjuk a széleit. A végére egy kis batyunk lesz, melyen szépen látszik a hajtogatás vonala.


Hozzávalók a töltelékhez:

  • 0,5 kg darált hús (marha, sertés, vegyes)
  • 2 gerezd fokhagyma reszelve
  • 4 cm-es gyömbér reszelve
  • fél fej nagyobb hagyma aprítva
  • 1 kk. szójaszósz
  • 2 kk. szezámolaj
  • 2 kk. osztrigaszósz
  • 1 kk. halszósz
  • 1 kk. cukor

A táska elkészítése:

A töltelék összetevőit összekeverjük. A szószok mennyisége nyugodtan variálható ízlés szerint. Igazából kimaradhat a hal és osztrigaszósz, és belekerülhet aprított kínai kel is, így kissé kínaiasabb lesz az eredmény. Szóval amikor elkészült a töltelék, megtöltjük a tésztákat. Kevés olajon 1 percig pirítjuk az alját minden tésztának, majd következik a párolás. Az egyik lehetőség, ha párolóedényben tesszük fel párolódni. Ez egyszerűbb, de kissé tovább tart (30-40 perc). Ha a hús leve kibuggyan a tészta apróbb nyílásain, és már nem porlik a batyu tetején a vastag tészta, akkor jó. A másik a Chili&vanília által javasolt módszer, pirítás után felöntjük a serpenyőt kb. fél centi vastagon vízzel és fedő alatt 8-10 perc alatt készre pároljuk. Vigyázzunk le ne égjen és ne szakadjon szét. Amikor elkészült, fokhagymás-citromos szójaszósszal, chiliszósszal tálaljuk.



2012. augusztus 7., kedd

Halleves másképp

A mélyhűtő takarítása mindig nagyon hasznos. Az ember megtalál egy csomó mindent, amit valamikor nagy lelkesen megvásárolt, majd bent felejtette a mélyhűtőben. Így jártam én is. Találtam egy adag hal alaplének valót és egy adag afrikai harcsát. A harcsa egy részéből hagymás harcsa készült, a másik részét a leveshez használtam fel.
A szokásos paprikás halászléhez valahogy nem volt hangulatom, így más elkészítési módot kerestem. Lássuk, hogyan készült:



Hozzávalók:

  • egy vagy több pontyfej, farok, és uszonyok
  • egy kisebb zeller
  • 2 szál thai citromnád
  • egy darab (5-6 cm) gyömbér
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1-2 fej paprika
  • 2 ek. szezám-olaj
  • 1 adag afrikai harcsa kockákra vágva
  • egy adag üvegtészta
  • halszósz
  • osztrigaszósz
  • citrom


Elkészítés:

Az alaplének való haldarabokat, a zellert és a citromnádat egy edénybe tesszük, felöntjük 2 liter vízzel, majd 2 órán keresztül főzzük. Ne legyen túl nagy a hőmérséklet, elég ha éppen fodrozódik a víz teteje. Miután elkészült leszűrjük. A "sűrűjét" odaadjuk a macskának :-), a levet pedig félretesszük.
A gyömbért és a fokhagymát megpucoljuk, majd lereszeljük A szezám-olajat egy edénybe tesszük (wok a legjobb :-) ), felforrósítjuk. Beleszórjuk a reszelt gyömbért és fokhagymát és kb. 3 percig pirítjuk. Ezután ráöntjük az alaplevet. Sózzuk. Öntünk bele egy kevés halszószt és a osztriga-szószt. Felforraljuk a levest, beletesszük a harcsadarabokat és az üvegtésztát. 5-6 percig még forraljuk (míg megfő a tészta és a hal), a végén beletesszük a felaprított paprikát is. Kész, lehet tálalni. Ha nem túloztuk el a tészta mennyiségét (mint én), akkor jobban hasonlít a leveshez. Aki csípősen szereti, főzzön bele chili-paprikát vagy tálaláskor tegyen bele Erős Pistát, az illik a legjobban hozzá.

2012. június 10., vasárnap

Mapo Tofu

A Mapo Tofu egy kedvelt szecsuáni étel, minden kínai tud ilyet főzni ( :-) ) és ennek megfelelően nem találni két egyforma receptet hozzá. Amiben megegyezik szinte az összes az nagyjából az, hogy tofu van benne, kockákra vágva, valamint fokhagyma és hogy a chilipaprikának köszönhetően ez egy csípős étel. A többi már változó. A legtöbb receptben szerepel még darált hús (többnyire sertés). A legegyszerűbbek nagyjából úgy szólnak, hogy a húst olajon sütöm míg kifehéredik, beleteszem a fokhagymát, rá a tofut, a mapo tofu fűszerkeveréket és vizet. Persze így elég könnyű. De ha nincs ilyen keverékünk, akkor már nehezebb a dolog. :-) 
Végignéztem sok videót a készítésről, kipróbáltam sok receptet és végül a következő összeállítás (vegyítve a sok ötletet) adta vissza legjobban azt, amire én emlékszem az éttermi tapasztalataimból:

Összetevők:


  • 40 dkg darált hús (csirke, disznó)
  • 30 dkg natúr tofu (1x1-es kockákra vágva)
  • 1 ek. szezám olaj
  • 1 ek chili-fokhagyma szósz
  • 1 ek édes chili szósz
  • 1 ek. vörös miso
  • 1 ek. apróra csíkokra vágott gyömbér
  • 1/2 ek. szója szósz
  • olaj, só, cukor




Elkészítés:

Olajon, folyamatosan keverve süssük a húst addig, míg kifehéredik és morzsalékos lesz (azaz nem áll egybe). Beletesszük a gyömbért, szezám olajat és a szójaszószt. Sütjük még 1 percig majd mehet bele a miso paszta. Mikor ez már teljesen elkeveredett, következik a kétféle chili szósz. Egyenletesen elkeverjük, felöntjük vízzel (kb. 1 liter) és beletesszük a tofut is. Elforraljuk a víz java részét, beállítjuk az ízeket (só, cukor ízlés/igény szerint) és a végén ha akarjuk, besűrítjük étkezési kukorica (vagy bármilyen más) keményítővel. Főtt rizzsel tálaljuk.


Tippek, tanácsok:
  • Ha rögtön esszük,. akkor érdemes lehet sűrűbbre főzni, hogy ne legyen túl híg a rizsre. Ha tárolni fogjuk másnapig, hagyjunk több levet, mert a tofu felszívja. A sűrítés jót tesz a kinézetének és egyszerűbbé teszi az evést, hiszen ha víz állagú a lé, nem marad rajta a rizsen, nehéz pálcikával/villával felszedni.
  • A miso paszta helyettesíthető bármilyen bab-pasztával. Létezik bab-fokhagyma paszta is én főképp azért használok miso-t, mert az volt itthon és a lényege ugyanaz (szójabab-paszta, szója-szósz) :-)
  • A chili szószok sem csak ebben a formában használhatók (nálam ezek vannak általában itthon - Ázsia boltban mindig kaphatóak), lényeg hogy legyen benne fokhagyma (ha nem szószban tesszük bele akkor a gyömbérrel együtt kerüljön rá) és chili olaj, vagy chili-paprika.
  • A szezám olaj igen fontos összetevő, ez ad neki egy kis pikáns ízt.
  • Díszítésnek, színesítésnek használjunk újhagyma-zöldet.

2012. május 22., kedd

Tofu illatos gombával

Sokszor előfordul, hogy gyorsan kell valamit összedobnom magamnak ebédre. Mivel elég válogatós vagyok, ez nem mindig egyszerű. Nincs otthon olyan, amit szeretnék, vagy nem kívánom azt, ami van. De néha éppen összejön minden, mint például tegnap. S íme az eredmény. Nem egy csoda, de legalább jó :-)

Hozzávalók (1 főre):

  • 200g tofu
  • 1/2 fej hagyma
  • 3 vékony szelet gyömbér apróra vágva
  • 8-10 szem illatos gomba (ha szárított, áztassuk negyed órára forró vízbe)
  • 1/2 ek. halszósz
  • 1 ek. osztriga-szósz
  • 2-3 tk. édes chili szósz (fokhagymás)
  • 1/2 tk. thai piros curry paszta
  • 1/2 ek. cukor

Elkészítés:

A tofut 1x1-es kockákra vágom, a hagymát vékonyra szeletelem és kis olajon elkezdem pirítani. (Lehet előbb a tofuval kezdeni, ha a hagymát ropogósra szeretnénk hagyni.) Beleteszem a curry pasztát, a chili szószt, gyömbért és elkeverem. Ezután jön a halszósz, osztriga-szósz és a cukor. 1-2 perc múlva mehet a gomba, felöntöm egy kevés vízzel (annyira, hogy legyen egy kevés leve az ételnek), még 3-4 percig sütöm és kész is van. A legjobb frissen tálalni. Ha nem rögtön eszi az ember, akkor lehet több levet hagyni, mivel a tofu sokat felszív belőle. Én tojásos pirított rizzsel ettem, de natúr rizs ugyanúgy jó hozzá.