A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kenyér. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kenyér. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. július 17., kedd

Na jó, de mi legyen a megmaradt kenyérbéllel?

A cipóban tálalt leveseknek van egy olyan hibája, hogy rengeteg kenyérbél marad meg utána. Amit persze szívesen megesznek a halak, vagy a tyúkok, de még jobb lenne, ha emberi fogyasztásra használnánk. A tegnapi raguleves "tányérját" a mai reggelihez használtam el a következő módon:

A majd másfél kiló kenyér belét kis darabokra tépdestem. Felvertem 9 tojást 2 dl tejjel, sóval, borssal és egy marék aprított friss petrezselyemmel. (Szerencsére akadt elég a fehérrépa végén :-) ). Az egészet ráöntöttem a kenyérre és összekevertem. A lényeg, hogy jó alaposan beitassa a kenyereket, és az sem baj, ha az egészből egy nagy massza lesz. Közben a serpenyőn lesütöttem egy nagy adag kis kockákra vágott füstölt szalonnát. Erre öntöttem rá a kenyérmasszát. Ezután nincs más dolgunk, mint kevergetni míg megsül az egész. Közben itt-ott lepirul, ami direkt jó. A végeredmény morzsalékosan megsült "bundás kenyér". Kinézetre hasonlít a császármorzsához. Tálalásnál megszórjuk reszelt sajttal.


Ha az embernek megfelelő teflonos serpenyője van, meg lehet próbálni egy nagy lepényként is megsütni. Fűszerezni lehet a só-bors-petrezselyem helyett fokhagymával is, illetve ki mit szeret. Ha valaki inkább édességet szeretne készíteni, akkor a tojás-tej keverékbe cukrot és vaníliás cukrot keverjen. Sütés után lekvárral vagy fahéjas mézes öntettel is lehet enni. Ilyenkor persze inkább olajon süssük, a füstölt szalonna alap kicsit bizarr kombinációt eredményez. :-)

2012. június 26., kedd

Gazpacho: gyors, hűsítő leves - főzés nélkül

A gazpacho egy tipikus spanyol étel. Klasszikus összetevői a kenyér, olaj, ecet és a só. Ehhez lehet keverni különböző zöldségeket, fűszereket, sőt gyümölcsöket is. Én Sergio mestertől tanultam az általam használt receptet. Nagy melegben nagyon kellemes, frissítő, enyhén savanykás ízű, sűrű leves. 

Hozzávalók:


  • 4-5 paradicsom héj nélkül
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 30 dkg uborka
  • 1 dl olivaolaj
  • 1/2 dl vörösborecet (a fehér is jó)
  • 20 dkg fehérkenyér-bél
  • só (ha lehet tengeri)


Az elkészítés nagyon egyszerű. A paradicsomot, uborkát kisebb darabokra vágjuk és minden egyéb összetevővel együtt betesszük egy turmixgépbe, majd az egészet összeturmixoljuk. Igazából én két lépésben szoktam készíteni. Elsőként mindent, a kenyér nélkül, majd második lépésben teszem bele a kenyeret. A végén beállítom a só mennyiségét ízlés szerint.
Kínálni lehet pirított kenyérkockával, apróra vágott hagymával és uborkával.


2012. június 19., kedd

Olasz kenyérlepény - focaccia

A focaccia egy kelt tésztából készült, lapos kenyérféle, melybe különböző fűszereket és egyéb szilárd összetevőket szoktak tenni, szabadon variálva.
Én a tésztát graham liszt és finomliszt egyenlő arányú keverékéből készítettem (fő az egészség :-) ), ízesítőként  friss kakukkfüvet, bazsalikomot, medvehagymát, szárított paradicsomot használtam.

Hozzávalók:

  • 250 g graham liszt
  • 250 g finomliszt
  • 7 g szárított élesztő
  • 3 dl langyos víz
  • 1 teáskanál só
  • 1 teáskanál cukor
  • 2 evőkanál olivaolaj
  • apróra vágott kakukkfű
  • apróra vágott bazsalikom
  • apróra vágott medvehagyma
  • apróra vágott szárított paradicsom


Elkészítés:

A graham lisztet és a finomlisztet összekeverjük a szárított élesztővel, olívaolajjal, cukorral, sóval, és az aprított egyéb összetevőkkel. Keverés közben fokozatosan hozzáöntjük a vizet  és addig dagasztjuk, míg rugalmas, sima felületű tésztát kapunk. Ezután legalább 45 percig kelesztjük meleg helyen. Ha megkelt, egy tepsit megkenünk olajjal, a tésztát kb. 1,5 cm vastag téglalapokká formáljuk, tetejüket megkenjük olajjal és 190 fokon 20 perc alatt készre sütjük.
Fogyasztás előtt, még melegen bedörzsöljük fokhagymával és megszórjuk reszelt parmezán sajttal.  Én készítettem még hozzá paradicsomos mártogatóst is, egy bolti fajitas mártás átértelmezésével, melyben némi gyömbér, koriander por, és garam maszala segített.