A következő címkéjű bejegyzések mutatása: darált hús. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: darált hús. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. szeptember 16., vasárnap

Ázsiai húsos táska

Nem tudom mások hogy vannak ezzel, de nálunk igen gyakori kérdés, hogy mit főzzünk hétvégén ebédre? Elismerem, ez főleg miattam olyan nagy kérdés, mivel nem rajongok a megszokott ételekért. Gyerekkoromban jól megvoltam a hagyományos vasárnap húsleves-rizs/krumpli-rántott hús kombóval, hétköznapokon meg a különböző főzelékekkel esetleg pörköltekkel, de ezt már középiskolában kezdtem kinőni. Mára pedig teljesen elhatalmasodott rajtam az igény, hogy ha lehet minél ritkábban ismétlődjön ugyanaz az étel az étlapunkon. Persze ezt nem olyan egyszerű megoldani, de azért ha lehet igyekszem valami újat kitalálni. Most szombaton ismét valami ázsiai ételre vágytam és darált hús volt itthon, mint lehetséges alapanyag. Kis gondolkodás után a húsos táska mellett döntöttem, bár mint kiderült nincs itthon az a chiliszósz, amit szívesen ennék hozzá. Így öntetként kókusztejes zöldséget készítettünk, sok mártással. Mivel nem volt itthon wonton-tészta a táskához, azt is el kellett készíteni.

Hozzávalók a tésztához:

  • 25 dkg liszt (fehérliszt, vegyesen fehér és rizsliszt, rizsliszt, ami épp van)
  • 1,2 dl langyosvíz

Tészta elkészítése:

Összekeverjük a lisztet, sót és a vizet. A víz mennyiség a liszttől is függ. A lényeg, hogy egy jó kemény, de nyújtható tésztát kapjunk. Ha begyúrtuk, akkor vékonyra nyújtjuk és körülbelül 9 cm átmérőjű köröket vágunk ki belőle. Tölteléket teszünk a közepébe, a kerületét megnedvesítjük, összecsippentjük az egyik részét, majd harmonikaszerűen felhajtogatjuk a széleit. A végére egy kis batyunk lesz, melyen szépen látszik a hajtogatás vonala.


Hozzávalók a töltelékhez:

  • 0,5 kg darált hús (marha, sertés, vegyes)
  • 2 gerezd fokhagyma reszelve
  • 4 cm-es gyömbér reszelve
  • fél fej nagyobb hagyma aprítva
  • 1 kk. szójaszósz
  • 2 kk. szezámolaj
  • 2 kk. osztrigaszósz
  • 1 kk. halszósz
  • 1 kk. cukor

A táska elkészítése:

A töltelék összetevőit összekeverjük. A szószok mennyisége nyugodtan variálható ízlés szerint. Igazából kimaradhat a hal és osztrigaszósz, és belekerülhet aprított kínai kel is, így kissé kínaiasabb lesz az eredmény. Szóval amikor elkészült a töltelék, megtöltjük a tésztákat. Kevés olajon 1 percig pirítjuk az alját minden tésztának, majd következik a párolás. Az egyik lehetőség, ha párolóedényben tesszük fel párolódni. Ez egyszerűbb, de kissé tovább tart (30-40 perc). Ha a hús leve kibuggyan a tészta apróbb nyílásain, és már nem porlik a batyu tetején a vastag tészta, akkor jó. A másik a Chili&vanília által javasolt módszer, pirítás után felöntjük a serpenyőt kb. fél centi vastagon vízzel és fedő alatt 8-10 perc alatt készre pároljuk. Vigyázzunk le ne égjen és ne szakadjon szét. Amikor elkészült, fokhagymás-citromos szójaszósszal, chiliszósszal tálaljuk.



2012. június 10., vasárnap

Mapo Tofu

A Mapo Tofu egy kedvelt szecsuáni étel, minden kínai tud ilyet főzni ( :-) ) és ennek megfelelően nem találni két egyforma receptet hozzá. Amiben megegyezik szinte az összes az nagyjából az, hogy tofu van benne, kockákra vágva, valamint fokhagyma és hogy a chilipaprikának köszönhetően ez egy csípős étel. A többi már változó. A legtöbb receptben szerepel még darált hús (többnyire sertés). A legegyszerűbbek nagyjából úgy szólnak, hogy a húst olajon sütöm míg kifehéredik, beleteszem a fokhagymát, rá a tofut, a mapo tofu fűszerkeveréket és vizet. Persze így elég könnyű. De ha nincs ilyen keverékünk, akkor már nehezebb a dolog. :-) 
Végignéztem sok videót a készítésről, kipróbáltam sok receptet és végül a következő összeállítás (vegyítve a sok ötletet) adta vissza legjobban azt, amire én emlékszem az éttermi tapasztalataimból:

Összetevők:


  • 40 dkg darált hús (csirke, disznó)
  • 30 dkg natúr tofu (1x1-es kockákra vágva)
  • 1 ek. szezám olaj
  • 1 ek chili-fokhagyma szósz
  • 1 ek édes chili szósz
  • 1 ek. vörös miso
  • 1 ek. apróra csíkokra vágott gyömbér
  • 1/2 ek. szója szósz
  • olaj, só, cukor




Elkészítés:

Olajon, folyamatosan keverve süssük a húst addig, míg kifehéredik és morzsalékos lesz (azaz nem áll egybe). Beletesszük a gyömbért, szezám olajat és a szójaszószt. Sütjük még 1 percig majd mehet bele a miso paszta. Mikor ez már teljesen elkeveredett, következik a kétféle chili szósz. Egyenletesen elkeverjük, felöntjük vízzel (kb. 1 liter) és beletesszük a tofut is. Elforraljuk a víz java részét, beállítjuk az ízeket (só, cukor ízlés/igény szerint) és a végén ha akarjuk, besűrítjük étkezési kukorica (vagy bármilyen más) keményítővel. Főtt rizzsel tálaljuk.


Tippek, tanácsok:
  • Ha rögtön esszük,. akkor érdemes lehet sűrűbbre főzni, hogy ne legyen túl híg a rizsre. Ha tárolni fogjuk másnapig, hagyjunk több levet, mert a tofu felszívja. A sűrítés jót tesz a kinézetének és egyszerűbbé teszi az evést, hiszen ha víz állagú a lé, nem marad rajta a rizsen, nehéz pálcikával/villával felszedni.
  • A miso paszta helyettesíthető bármilyen bab-pasztával. Létezik bab-fokhagyma paszta is én főképp azért használok miso-t, mert az volt itthon és a lényege ugyanaz (szójabab-paszta, szója-szósz) :-)
  • A chili szószok sem csak ebben a formában használhatók (nálam ezek vannak általában itthon - Ázsia boltban mindig kaphatóak), lényeg hogy legyen benne fokhagyma (ha nem szószban tesszük bele akkor a gyömbérrel együtt kerüljön rá) és chili olaj, vagy chili-paprika.
  • A szezám olaj igen fontos összetevő, ez ad neki egy kis pikáns ízt.
  • Díszítésnek, színesítésnek használjunk újhagyma-zöldet.