A következő címkéjű bejegyzések mutatása: paprika. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: paprika. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. szeptember 15., szombat

Padlizsán saláta

Az arab vacsora is adott tippeket, amit érdemes megpróbálni. A padlizsánból készült saláta (baba ghannuzs) például nagyon tetszett, gondoltam megpróbálok valami ilyesmit készíteni egy este vacsorára. Persze nem tudom, pontosan miből és hogyan készült, de a főbb elemek megvannak. Innen már csak kombinálni kell a saját ízlés és az otthon megtalálható összetevők szerint. Tahini például nem volt otthon, de helyette jó ízt adott a szezámolaj és a joghurt is :-). Készült még a vacsorához hamburgerhús és héjában sült krumpli is, vajjal a tetején.

Hozzávalók:


  • 3 sült padlizsán belseje
  • 2 kaliforniai paprika
  • 2 fej hagyma
  • fél citrom leve
  • 5 ek. joghurt
  • 1 kk. szezámolaj
  • nagy csokor petrezselyem apróra vágva
  • pár szál menta aprózva


Elkészítés:

A padlizsánokat héjastul megsütjük a sütőben. Mikor egy kicsit kihűlt, lehúzzuk a héját és 2-3 cm-es csíkokra vágjuk. Ha nagyon puhára sül, akkor inkább krémes lesz a saláta, ha egy kicsit keményebb, akkor darabosabb. A paprikát is vékony csíkokra vágjuk, a hagymát pedig 1x1 cm-es kockákra. Az összes összetevőt összekeverjük egy tálban a szezámolajjal, citromlével és a joghurttal. A citrommal vigyázzunk, inkább apránként adagoljuk, nehogy túl savanyú legyen. Sózzuk és belekeverjük a petrezselymet és a mentát. Egy fél órát pihentetjük, hogy összeérjenek az ízek és lehet tálalni.




Zöldség kókusztejes mártással

Ismét egy gyorsan elkészíthető étel. Én köretnek készítettem, de ha nem sűrítjük be annyira, akkor egy jó mártásos feltét rizshez vagy tésztához. Persze ez is thai alapokon nyugszik :-)

Hozzávalók:


  • 5-6 apróbb gomba negyedelve
  • 1 fej kaliforniai paprika 1 cm széles csíkokra vágva
  • 1 fej hagyma karikázva
  • 1 kk. zöld thai curry pasztát
  • fél doboz (400g-os) kókusztej


Elkészítés:

Kevés olajon elkezdjük pirítani a gombát. Pár perc után beletesszük a paprikát és a hagymát is. Csak rövid ideig sütjük, épp annyira, hogy a hagyma ne maradjon nyers. Rátesszük a zöld curry pasztát, elkeverjük. felöntjük a kókusztejjel. Összeforraljuk. Ha köretnek készül, egészen elfőzhetjük a tejet róla, ha feltét, akkor maradjon több mártás rajta. A végén beállítjuk az ízeket és lehet is tálalni.


2012. szeptember 3., hétfő

Pulykamell mustáros paprikamártással

Gyors étel, magyaros íz, sok extra sem kell hozzá.

Hozzávalók:


  • 0,5 kg pulykamell vékony szeletekre vágva
  • 2 nagyobb paprika karikázva
  • mustár
  • só, bors
  • fél nagy doboz tejföl
  • 3 ek liszt
  • 4 dl víz


Elkészítés:

A húsok mindkét felét sózzuk, borsozzuk, bekenjük mustárral, majd fél órát állni hagyjuk. Egy serpenyőben olajon megpirítjuk a húsok mindkét oldalát (kicsit piruljon is meg). Közben hozzáadjuk a paprikákat is, hogy azok is süljenek, piruljanak. A tejfölt elkeverjük a liszttel, majd a vízzel higítjuk. Amikor a húsok megpirultak, ráöntjük a tejfölös keveréket és addig forraljuk, míg a hús puha lesz és a mártás besűrűsödik. A végén igazítunk a fűszerezésen, majd  rizzsel tálaljuk.


2012. május 23., szerda

Ratatouille

Könnyen elkészíthető, vegetáriánusok által is bátran fogyasztható étel. Azon kevés ételek egyike, melyben megeszem a cukkinit. :-) Ha körülnézünk az interneten, vagy szakácskönyvekben, több receptet is találhatunk rá, de még véletlenül se várjuk, hogy ezek megegyeznek. Ami közös bennük, az a három alap zöldség: cukkini, padlizsán, paprika. Az elkészítési mód már jelentősen különbözhet. Én Nánási Lajostól tanultam az elkészítést, azóta is ezen az alapon készítem, bár azt nem merném állítani, hogy mindenben az eredeti receptet alkalmazom.

Hozzávalók (3-4 főre)


  • 2 közepes méretű cukkini
  • 1,5 nagyobb padlizsán
  • 3 kaliforniai paprika (ha lehet 1 piros, 1 zöld, 1 sárga - a színösszeállítás kedvéért :-) )
  • 2 kisebb fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 150 g-os paradicsomkonzerv
  • bazsalikom
  • kakukkfű
  • só, bors, cukor


Elkészítés:

Kevés olajat töltünk egy serpenyőbe, belerakjuk az 1x1 cm-esre vágott paprikát. Sózzuk, borsozzuk majd megpirítjuk. Az a fontos, hogy ne legyen túlsült, de nyers se maradjon és érezhető legyen rajta, hogy kicsit megpirult. Mikor már jó, félretesszük és ugyanezt eljátsszuk a cukkinivel, utána pedig a padlizsánnal.
Felaprítjuk a hagymát, olajon aranybarnára sütjük. Beletesszük a zöldségeket, a fokhagymát, a felaprított bazsalikomot és kakukkfüvet, összekeverjük a sűrített paradicsommal, teszünk rá egy kevés vizet és egy kicsit összesütjük. A paradicsom savanyúsága ellen 1-2 kk. cukrot is tehetünk bele. Ennek az ételnek nincs leve, mint a magyar lecsónak.
Személy szerint tükörtojást szoktam tálalni hozzá. Sőt, bevallom, ha nincs igazán "vega hangulatom", akkor kolbászon, szalonnán sütöm a hagymát, de persze nem ez az "eredeti". :-) Paradicsompüré helyett használhatunk hámozott paradicsomot is. Vagy akár mindkettőt.