A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tészta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tészta. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. július 17., kedd

Parajos-zöldséges lasagne

A "hagyományos" lasagne nekem valahogy nem jön annyira be. Túl sok benne a paradicsompüré. Őszintén szólva a zöldséges formáció sem jutott volna korábban eszembe, de egyszer egy rendezvényen találkoztam egy hasonlóval. És persze nagyon bejött. Nem figyeltem meg a tartalmát, csak annyi maradt meg, hogy sajtos, krémes töltelékben volt sok zöldség. Nos, ez alapján próbáltam alkotni valamit a múlt héten. Tésztának nem igazi lasagne tésztát használtam, hanem lebbencs tésztát. Ez majdnem ugyanolyan jó, csak éppen nem lehet kiteríteni laposan a tepsibe, mert szárításnál nem figyeltek a sík megtartására. Sebaj, kicsit tördelve is remekül működik, ugyanis a krém összefogja a végén. :-) Mivel nem akartam egy óriási tepsivel csinálni (ki eszik meg annyit?), és azt sem akartam, hogy lapos legyen, így maradt a jénai tál. A kerek forma itt újabb kihívást jelent a tésztával való befedés esetén, de mivel úgyis tördeltem, sikerült áthidalni ezt a problémát is. És akkor lássuk a receptet.

Hozzávalók:


  • lebbencstészta (amennyit felhasználunk - fél kilóból nekem megmaradt legalább 35 dkg)
  • 1 l tej
  • 4-5 kanál liszt
  • paraj aprítva (vagy mirelit parajkrém) - ízlés szerint
  • egy rúd krémsajt - ha füstölt az a jobb
  • 1 répa karikázva
  • 1 kisebb cukkini karikázva
  • 1 kisebb padlizsán karikázva
  • 2 gerezd fokhagyma
  • bors
  • szerecsendió
  • tejföl
  • reszelt sajt


Elkészítés:

A tejből és lisztből elkészítjük a besamelt. Vigyázzunk, ne legyen túl lágy (ekkor kifolyik a tésztából), de túl kemény sem (ha túl kemény, nem lehet kenni). Mikor már majdnem kész, beletesszük a parajt és a fokhagymát, majd a legvégén a krémsajtot. Addig keverjük, főzzük míg a sajt felolvad és eloszlik a krémben.  Reszelünk bele borsot és szerecsendiót is.
A tál alját kirakjuk tésztával. Erre jön vékony rétegben besamel, ráfektetjük a zöldség egy részét, sózzuk, borsozzuk, majd újabb adat besamel. Befedjük egy réteg tésztával, majd kezdjük elölről a besamellel. Addig csináljuk, míg elfogy a krém. Legfelülre tésztaborítás kerül. Megkenjük vastagon tejföllel, megszórjuk reszelt sajttal, lefedjük és 190 fokon 30 perc alatt készre sütjük. Ekkor levesszük a fedőt és megpirítjuk a tetején a sajtot.


Zöldséget mindenki kedve szerint tehet bele. Az is szabadon eldönthető, hogy milyen vastag legyen a zöldségréteg, de vigyázzunk, ha túl vastag és nem folyik be közé a besamel, szét fog esni a végeredmény!



2012. június 23., szombat

Ázsiai zöldséges tészta

Ismét egy éttermi reprodukció. Önmagában, vagy köretként is nagyon jól használható a követező tésztaféle. Egyszer egy ázsiai ettem ilyesmit. A tálalás önmagában is zseniális volt. Alul vastag réteg jégsaláta, erre tették a zöldséges tésztát, felül pedig nagy adag vékonyra szeletelt, fűszeres csirkemell került. Chiliszósszal kínálták. A zöldség összetevők  mindig változnak (attól függ, mi van otthon), az alapíz azonban marad. Most a legutóbb elkészített változatot írom le.

Hozzávalók:


  • 0,5 cukkini 0,5x0,5x4 cm-re vágva
  • 0,5 padlizsán 0,5x0,5x4 cm-re vágva
  • 0,5 répa vékony csíkokra vágva
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 2 fej hagyma 1x1cm-re vágva
  • szezámolaj
  • szezámmag
  • 1 marék pirított földimogyoró
  • 1 ek. halszósz
  • 1 ek. osztrigaszósz
  • 1 ek. szójaszósz
  • 25 dkg főtt vékony ázsiai tészta
  • 1 ek. őrölt koriander
  • 0,5 ek. római kömény


Elkészítés:

Olajon elkezdjük pirítani a répát. Hozzátesszük a fokhagymát, majd a cukkinit és a padlizsánt. 1-2 percig sütjük, majd rászórjuk a fűszereket, ráöntjük a szószokat. Addig kevergetjük, míg a zöldség megpuhul (ha akarjuk kicsit roppanósabbra hagyjuk, de süthetjük egészen puhára is). Mikor már szinte kész, beleszórjuk a szezámmagot és a szezámolajat. Összekeverjük, hozzátesszük a tésztát és a mogyorót. Elkeverjük, beállítjuk a sótartalmat és még 1-2 percig sütjük.


2012. május 28., hétfő

Slambuc vagy valami hasonló :-)

Pünkösdi családi napon felkértek minket, hogy süssünk valamit bográcsban. Mivel úgy sejtettük, hogy gulyásból és paprikás krumpliból lesz elég, valami ritkább ételre gondoltunk. Így került a slambuc a képbe. Kerestünk recepteket hozzá és persze találkoztunk sok változattal. Azt is megtudtuk, hogy az is vita tárgya, mi is a slambuc és az öreg-lebbencs közötti különbség. De igazából minket ez nem érdekelt annyira. Mi maradtunk a slambuc elnevezésnél, elvégre mennyivel jobban hangzik. :-)

Hozzávalók:

2 kg krumpli
60 dkg lebbencstészta
2 fej hagyma
füstölt szalonna
kolbász
paprika
paradicsom
pirospaprika


Elkészítés:

Az apróra vágott szalonnát elkezdjük kiolvasztani, majd beleszórjuk a hagymát, majd a tördelt tésztát és megpirítjuk. Akkor jó, ha kicsit megpirul a tészta egy része. 



Ezután jön bele a pirospaprika, majd a burgonya. Összekeverjük, hogy a paprika feloldódjon.




Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Beleszórjuk a kolbászt, a felaprított paradicsomot és paprikát is. Megsózzuk.


Ezután lassú tűzön, néha megkeverve addig főzzük, míg a vizet teljesen felszívja a tészta és a krumpli, és mindegyik puhára fő. 



Ezután jön az izgalmasabb játék. Sütni kell addig, míg az alja megpirul. Ezután (már nem kanállal) a bográcsot rázva kell forgatni az egészet. Állítólag ez akkor lesz jó, ha az egészet körbefogattuk, kívül egy pirított kérget kapunk és az egészet akár egy tömbben lehet kivenni. Ehhez a hagyományos típusú ("V" alakú?) bogrács szükséges. A mienk sajnos nem ilyen volt, nem is sikerült ez a befejezés, de az eredmény így is nagyon finom lett. Az aljáról pedig felkaparhattuk a sültebb részt az íz kedvéért :-)

A mennyiségekről még annyit, hogy csak a tészta-krumpli-hagyma arányt tartom  fontosnak. A szalonnát, kolbászt, paprikát, paradicsomot ki-ki a saját ízlése és igénye szerint teheti bele. A szalonnán kívül a többi akár ki is maradhat. Na jó, a szalonna is, és készülhet egészséges tésztából is, de lássuk be, ez azért nem Norbi Update kaja :-)