A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hagyma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hagyma. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. szeptember 16., vasárnap

Ázsiai húsos táska

Nem tudom mások hogy vannak ezzel, de nálunk igen gyakori kérdés, hogy mit főzzünk hétvégén ebédre? Elismerem, ez főleg miattam olyan nagy kérdés, mivel nem rajongok a megszokott ételekért. Gyerekkoromban jól megvoltam a hagyományos vasárnap húsleves-rizs/krumpli-rántott hús kombóval, hétköznapokon meg a különböző főzelékekkel esetleg pörköltekkel, de ezt már középiskolában kezdtem kinőni. Mára pedig teljesen elhatalmasodott rajtam az igény, hogy ha lehet minél ritkábban ismétlődjön ugyanaz az étel az étlapunkon. Persze ezt nem olyan egyszerű megoldani, de azért ha lehet igyekszem valami újat kitalálni. Most szombaton ismét valami ázsiai ételre vágytam és darált hús volt itthon, mint lehetséges alapanyag. Kis gondolkodás után a húsos táska mellett döntöttem, bár mint kiderült nincs itthon az a chiliszósz, amit szívesen ennék hozzá. Így öntetként kókusztejes zöldséget készítettünk, sok mártással. Mivel nem volt itthon wonton-tészta a táskához, azt is el kellett készíteni.

Hozzávalók a tésztához:

  • 25 dkg liszt (fehérliszt, vegyesen fehér és rizsliszt, rizsliszt, ami épp van)
  • 1,2 dl langyosvíz

Tészta elkészítése:

Összekeverjük a lisztet, sót és a vizet. A víz mennyiség a liszttől is függ. A lényeg, hogy egy jó kemény, de nyújtható tésztát kapjunk. Ha begyúrtuk, akkor vékonyra nyújtjuk és körülbelül 9 cm átmérőjű köröket vágunk ki belőle. Tölteléket teszünk a közepébe, a kerületét megnedvesítjük, összecsippentjük az egyik részét, majd harmonikaszerűen felhajtogatjuk a széleit. A végére egy kis batyunk lesz, melyen szépen látszik a hajtogatás vonala.


Hozzávalók a töltelékhez:

  • 0,5 kg darált hús (marha, sertés, vegyes)
  • 2 gerezd fokhagyma reszelve
  • 4 cm-es gyömbér reszelve
  • fél fej nagyobb hagyma aprítva
  • 1 kk. szójaszósz
  • 2 kk. szezámolaj
  • 2 kk. osztrigaszósz
  • 1 kk. halszósz
  • 1 kk. cukor

A táska elkészítése:

A töltelék összetevőit összekeverjük. A szószok mennyisége nyugodtan variálható ízlés szerint. Igazából kimaradhat a hal és osztrigaszósz, és belekerülhet aprított kínai kel is, így kissé kínaiasabb lesz az eredmény. Szóval amikor elkészült a töltelék, megtöltjük a tésztákat. Kevés olajon 1 percig pirítjuk az alját minden tésztának, majd következik a párolás. Az egyik lehetőség, ha párolóedényben tesszük fel párolódni. Ez egyszerűbb, de kissé tovább tart (30-40 perc). Ha a hús leve kibuggyan a tészta apróbb nyílásain, és már nem porlik a batyu tetején a vastag tészta, akkor jó. A másik a Chili&vanília által javasolt módszer, pirítás után felöntjük a serpenyőt kb. fél centi vastagon vízzel és fedő alatt 8-10 perc alatt készre pároljuk. Vigyázzunk le ne égjen és ne szakadjon szét. Amikor elkészült, fokhagymás-citromos szójaszósszal, chiliszósszal tálaljuk.



2012. szeptember 15., szombat

Padlizsán saláta

Az arab vacsora is adott tippeket, amit érdemes megpróbálni. A padlizsánból készült saláta (baba ghannuzs) például nagyon tetszett, gondoltam megpróbálok valami ilyesmit készíteni egy este vacsorára. Persze nem tudom, pontosan miből és hogyan készült, de a főbb elemek megvannak. Innen már csak kombinálni kell a saját ízlés és az otthon megtalálható összetevők szerint. Tahini például nem volt otthon, de helyette jó ízt adott a szezámolaj és a joghurt is :-). Készült még a vacsorához hamburgerhús és héjában sült krumpli is, vajjal a tetején.

Hozzávalók:


  • 3 sült padlizsán belseje
  • 2 kaliforniai paprika
  • 2 fej hagyma
  • fél citrom leve
  • 5 ek. joghurt
  • 1 kk. szezámolaj
  • nagy csokor petrezselyem apróra vágva
  • pár szál menta aprózva


Elkészítés:

A padlizsánokat héjastul megsütjük a sütőben. Mikor egy kicsit kihűlt, lehúzzuk a héját és 2-3 cm-es csíkokra vágjuk. Ha nagyon puhára sül, akkor inkább krémes lesz a saláta, ha egy kicsit keményebb, akkor darabosabb. A paprikát is vékony csíkokra vágjuk, a hagymát pedig 1x1 cm-es kockákra. Az összes összetevőt összekeverjük egy tálban a szezámolajjal, citromlével és a joghurttal. A citrommal vigyázzunk, inkább apránként adagoljuk, nehogy túl savanyú legyen. Sózzuk és belekeverjük a petrezselymet és a mentát. Egy fél órát pihentetjük, hogy összeérjenek az ízek és lehet tálalni.




Zöldség kókusztejes mártással

Ismét egy gyorsan elkészíthető étel. Én köretnek készítettem, de ha nem sűrítjük be annyira, akkor egy jó mártásos feltét rizshez vagy tésztához. Persze ez is thai alapokon nyugszik :-)

Hozzávalók:


  • 5-6 apróbb gomba negyedelve
  • 1 fej kaliforniai paprika 1 cm széles csíkokra vágva
  • 1 fej hagyma karikázva
  • 1 kk. zöld thai curry pasztát
  • fél doboz (400g-os) kókusztej


Elkészítés:

Kevés olajon elkezdjük pirítani a gombát. Pár perc után beletesszük a paprikát és a hagymát is. Csak rövid ideig sütjük, épp annyira, hogy a hagyma ne maradjon nyers. Rátesszük a zöld curry pasztát, elkeverjük. felöntjük a kókusztejjel. Összeforraljuk. Ha köretnek készül, egészen elfőzhetjük a tejet róla, ha feltét, akkor maradjon több mártás rajta. A végén beállítjuk az ízeket és lehet is tálalni.


2012. szeptember 3., hétfő

Padlizsánkrém 1.

A padlizsánkrém is egy olyan étel, amelyre nincs két egyforma recept. Vannak standard alapanyagok (mint pl. a padlizsán :-) ), melyeket rendszeresen felhasználnak benne, de mégsem találunk két egyformát. Szombaton a piacon jártunk és többek között padlizsán vettünk. Az eladó hölgy azzal reklámozta az árut, hogy mindenki most vásárol padlizsánt, mert most érdemes eltenni a mélyhűtőbe. Közben elmesélte, hogy ő is fagyasztani szokta, majd télen milyen remek padlizsánkrémet készít belőle. Ez adta az ötletet, hogy pár darabbal többet vásároljunk és készítsünk belőle padlizsánkrémet. De ezúttal nem a megszokott fokhagymás alapon, hanem kicsit módosítva. Lássuk az új receptet:

Hozzávalók:

  • 2 nagy padlizsán
  • fél fej hagyma
  • 3 keménytojás
  • só, bors
  • olívaolaj
  • citromlé


Elkészítés:

A padlizsánokat tepsibe helyezzük, és 180 fokon 20-30 perc alatt megsütjük. A héját felvágjuk és kikaparjuk a belsejét. Az egészet beletesszük egy aprítógépbe, mellédobjuk a feldarabolt hagymát és a gép segítségével pürésítjük. Ha megvan, öntünk bele egy kevés olajat, sózzuk, borsozzuk, csepegtetünk rá egy kis citromlevet, majd újra elkeverjük. Kicsit savanyíthatunk még rajta egy kevés csípős-paprikás mustárral. Amikor az ízek már rendben vannak, kitesszük egy tálba, a tojásokat apróra vágjuk és belekeverjük. Pirítóssal, csípős paprikakrémmel, sajttal tálaljuk (legalábbis nekem :-) ). Természetesen lehet aprítógép nélkül, simán villával is összekeverni, ez esetben a hagymát apróra vágjuk és persze az eredmény valamivel darabosabb lesz (ami persze nem baj).



2012. augusztus 7., kedd

Hagymás harcsa

Gyors és könnyű vacsora harcsából. Az elkészítés is nagyon egyszerű. 2-3 fej hagymát szálasra felszeletelünk. 3 gerezd fokhagymát is szeletelünk hozzá. A harcsafilét kockákra vágjuk.Egy kevés olajat öntünk egy serpenyőbe, rátesszük a hagymát és 1-2 percig pirítjuk. Beletesszük a harcsát, sózzuk, borsozzuk. Szórunk bele egy marék lecsöpögtetett kapribogyót és egy adag felkockázott paprikát. Sütjük, amíg a hal elkészül (4-5 perc). Mikor már majdnem kész, beletesszük a fokhagymát is. Citrommal, vagy a kapribogyó levével enyhén savanyítjuk. Tálalhatjuk rizzsel (de akkor inkább ebédnek kínáljuk), vagy sajtos tortillával.


2012. július 3., kedd

Mindent bele hús és zöldségtál

Nagyon szeretem a diszkoszban, parázson sült ételeket. A zárt edényben remekül összeérnek az ízek. Valami hasonlóra vágytam, de kicsit könnyebb formában és tüzet sem volt lehetőségem rakni. Maradt az egyszerűbb, konyhában is megvalósítható forma: sütőben sütünk, és nem diszkoszt használunk, hanem kerámiaedényt. Van egy remek tálunk (kerek formájú, nagy tál - belül mázas, kívül sima cserép) még Csótár Rezső bácsitól, gondoltam azt használjuk. Az ilyen ételekben az a jó, hogy tulajdonképpen bármit beletehetünk, nincs megszabott összetétel. Ki mit szeret, azt használja. Nálam ez most a következőképpen nézett ki:



Hozzávalók (5 fő/2 nap):


  • 5 db csirke felső comb
  • 1 csirkemell kicsontozva
  • 4 db cm-es szelet mangalica zsírszalonna csíkokra vágva
  • egy darab füstöltcomb
  • 3 fej hagyma karikára vágva
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1 szál újhagyma darabolva
  • 1 padlizsán karikázva
  • 1 cukkini karikázva
  • 1 répa darabolva
  • 8 fej csiperkegomba darabolva
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 1,5 dl víz
  • kakukkfű
  • bazsalikom
  • borókabogyó
  • só, bors


Elkészítés:

Rétegezve pakoljuk bele a hozzávalókat. Alulra kerül a szalonna fele, rá a hagymák és a sonka fele. Ezután következnek a húsok, majd a zöldségek. Minden réteget megszórunk sóval, borssal, ráteszünk egy kevés kakukkfüvet, bazsalikomot.. Legfelülre ismét szalonna és sonka kerül. Itt szórjuk bele a borókabogyót is. Az egészet leöntjük a bor és víz keverékével. 190 fokos sütőben 1,5-2 órát sütjük (míg a hús megpuhul). Párolt rizzsel tálaljuk.






2012. június 25., hétfő

Gyors vacsora - hagymás bhaji

A Salaam Bombayben már kipróbálhattuk a hagymás bhaji-t lencselisztből. Lencséből készített lisztem nincs itthon, de van csicseriborsóból. Kicsivu-nál találtam is megfelelő receptet hozzá. Gyors vacsorának kitűnő volt. 3-féle szószt kínáltam hozzá: pirosat, fehéret és zöldet :-) A piros Olaszországból származó, bazsalikomos paradicsom szósz, a zölt bazsalikom-pesto, a fehér (vagy vajszínű?) wasabis majonéz. Így legalább keverednek a különböző nemzetek ízei.



Most lássuk a receptet:
  • 3 közepes fej hagyma, vékonyra szeletelve
  • 2 közepes krumpli, durvára reszelve
  • 1-2 cm friss gyömbér reszelve
  • egy csokor petrezselyem vagy korianderzöld felaprítva (elhagyható)
  • 2 tk mustár
  • 1 tk kurkuma
  • 1 tk őrölt római kömény
  • 2 tk só
  • 12-14 dkg csicseriborsóliszt (hiányában finomliszt)
  • 1 tk sütőpor
  • 120-140 ml víz

Elkészítés:


A hagymát és a reszelt krumplit összeforgatjuk a gyömbérrel. A többi fűszert összekeverjük a liszttel és a vízzel. A vizet apránként adagoljuk, hogy ne legyen se túl híg, se túl sűrű a tészta.Majd az egész tésztát ráöntjük a zöldségkeverékre. Evőkanállal kupacokat szaggatunk és forró olajban kisütjük őket.





2 nappal később a megmaradt gombócokat újrasütve még mindig kiváló íze volt!



2012. május 28., hétfő

Slambuc vagy valami hasonló :-)

Pünkösdi családi napon felkértek minket, hogy süssünk valamit bográcsban. Mivel úgy sejtettük, hogy gulyásból és paprikás krumpliból lesz elég, valami ritkább ételre gondoltunk. Így került a slambuc a képbe. Kerestünk recepteket hozzá és persze találkoztunk sok változattal. Azt is megtudtuk, hogy az is vita tárgya, mi is a slambuc és az öreg-lebbencs közötti különbség. De igazából minket ez nem érdekelt annyira. Mi maradtunk a slambuc elnevezésnél, elvégre mennyivel jobban hangzik. :-)

Hozzávalók:

2 kg krumpli
60 dkg lebbencstészta
2 fej hagyma
füstölt szalonna
kolbász
paprika
paradicsom
pirospaprika


Elkészítés:

Az apróra vágott szalonnát elkezdjük kiolvasztani, majd beleszórjuk a hagymát, majd a tördelt tésztát és megpirítjuk. Akkor jó, ha kicsit megpirul a tészta egy része. 



Ezután jön bele a pirospaprika, majd a burgonya. Összekeverjük, hogy a paprika feloldódjon.




Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Beleszórjuk a kolbászt, a felaprított paradicsomot és paprikát is. Megsózzuk.


Ezután lassú tűzön, néha megkeverve addig főzzük, míg a vizet teljesen felszívja a tészta és a krumpli, és mindegyik puhára fő. 



Ezután jön az izgalmasabb játék. Sütni kell addig, míg az alja megpirul. Ezután (már nem kanállal) a bográcsot rázva kell forgatni az egészet. Állítólag ez akkor lesz jó, ha az egészet körbefogattuk, kívül egy pirított kérget kapunk és az egészet akár egy tömbben lehet kivenni. Ehhez a hagyományos típusú ("V" alakú?) bogrács szükséges. A mienk sajnos nem ilyen volt, nem is sikerült ez a befejezés, de az eredmény így is nagyon finom lett. Az aljáról pedig felkaparhattuk a sültebb részt az íz kedvéért :-)

A mennyiségekről még annyit, hogy csak a tészta-krumpli-hagyma arányt tartom  fontosnak. A szalonnát, kolbászt, paprikát, paradicsomot ki-ki a saját ízlése és igénye szerint teheti bele. A szalonnán kívül a többi akár ki is maradhat. Na jó, a szalonna is, és készülhet egészséges tésztából is, de lássuk be, ez azért nem Norbi Update kaja :-)

2012. május 27., vasárnap

Tojásleves másképp

A mai napon rám hárult az ebéd elkészítése. Némi nehezítés is volt a dologban, mivel semmilyen hús nem volt itthon (csak fagyasztva) és zöldség is korlátozottan (hagyma, krumpli, 1 szem répa). Először hagymalevesre gondoltam, de ezt inkább csak én szeretem a családban. A krumplileves nem jutott eszembe, talán mert azt én nem szeretem annyira :-) De majd máskor kitalálok arra is valamit. :-) Maradt a tojásleves, hiszen a tyúkok szerencsére most szépen tojnak, van tojás elég. Persze az sem készülhet a hagyományos módon, mert a feleségem nem szereti a köményt. Sebaj, ezzel megbirkózom. A végeredmény végül is elfogadható lett, mindenki megette, sőt a nem rossz jelzőt is megkaptam :-)


Lássuk, hogyan készült:

Hozzávalók:


  • 3 liter víz
  • 2 tojás felverve
  • egész tojás, fejenként egy darab
  • 2 kk. édes chili szósz
  • 0,5 ek. halszósz
  • 0,5 ek. osztriga-szósz
  • 0,5 ek szójaszósz
  • 0,5 ek. cukor
  • 1 répa vékony csíkokra vágva
  • 0,5 hagyma felaprítva
  • 0,5 hagyma 1x1 cm-esre vágva
  • 2-3 ek. liszt, 
  • 1 kk. pirospaprika


Elkészítés:

Olajon barnára pirítjuk a hagymát, beletesszük a lisztet, tovább pirítjuk. Utána belekeverjük a pirospaprikát (vigyázzunk meg ne égjen!) Mehet a chiliszósz, elkeverjük, majd felöntjük vízzel. Ekkor kerül bele a halszósz, szójaszósz, osztriga-szósz és a cukor. Amikor forr, folyamatos keverés mellett beleöntjük a felvert tojást. Ettől lesz sok szép "cafat" a levesben :-) Ekkor lehet még beállítani az ízeket és a só mértékét. Ha ez megvan, jöhetnek az egész tojások. Vigyázzunk, ezután már nem szabad keverni, míg a tojások meg nem főnek, különben szétesnek. Végül beletesszük a répát és a hagymát és csak annyit főzünk rajta, hogy ezek még roppanósak maradjanak.